Menu

Japonya hakkında 12 sıradışı gerçek

Japon mühendisin intaharı sizi derinden sarsmış olabilir. Bizi sarstı açıkçası, Japonlar tarih boyunca Türk milletine oldukça yakın olmuşlardır. Biz de Türk milleti olarak Shogun dizisinden yada Samuray filmlerinden tanıdığımız Japonlara büyük bir hayranlık ve sevgiyle yaklaşırız. Karşınızda 12 sıradışı Japon gerçeği.
1. Japonya 6800 ada’dan oluşmuştur
Japan-has-6800-islands
Japonya’ya tatile gidenlerin işini zorlaştıran bir gerçek bu. Ancak bir anlamda turistler tarafından keşfedilmemiş bir ada bulma olasılığınızı da arttırıyor. Kaynak.
2. Her yıl 1500 kadar deprem yaşanır
giphy
Japonya 4 tane tetkonik tabakanın üzerinde bulunur. Geçmişte oldukça ölümcül depremler yaşanmış olsa da Japonyalı mühendisler binalarını depremlere dayanıklı inşa etmeyi öğrenmişler diyebiliriz. 2011 yılında depremden değil ancak yol açtığı tsunamiden dolayı 16000 kişi hayatını kaybetmişti. Kaynak.
3. 100 yaşının üzerinde 50000’den fazla kişi vardır
old-people-in-Japan
Bu rakamın yüzde 87’si kadın. Japonya’da 1963 yılında tam olarak 163 tane 100 yaşının üzerinde insan vardı. Nasıl yaptılar da bu rakamı bugün 50 bine çıkardılar bunu bilmiyoruz. Kaynak.
4. Japon trenleri Dünya’daki en dakik trenler olarak bilinir
punctual-japanese-trains
Japonya’da trenler o kadar dakiktir ki eğer 5 dakika kadar geç kalacak olurlarsa demiryolları idaresi resmi bir özür mektubu yayınlar. Eğer 1 saat kadar geç kalacak olursa ana haber bültenlerine verilir çünkü çoook nadirdir. Kaynak.
5. Japon çiftçileri küp şeklinde karpuz üreterek taşıma ve dizmesini kolaylaştırırlar
Most-Expensive-Foods-In-Japan-Square-Watermelon
Karpuzları cam küp şeklindeki kapların içerisinde yetiştirerek küp şeklinde gelişmelerini sağlarlar. Dünya’nın en pahalı karpuzu da japonya’da üretilmektedir. Kaynak.
6. Japonya’da çocuk sayısından daha çok evcil hayvan vardır
There-are-more-pets-than-children-in-Japan.
2014 yılında yapılan bir ankete göre Japonya’da 21.3 milyon kayıtlı kedi ve köpek gibi ev hayvanı vardır. 15 yaşın altındaki çocuk sayısı ise 16.5 milyondur. Bu gerçeğe göre 2060 yılında Japon nüfusu yüzde 30 azalacaktır ve nüfusun yüzde 40’ı 65 yaşının üzerinde olacaktır. Kaynak.
7. Japonya’da kedi kafe’ler vardır. İnsanlar kahvelerini içerken kedilerle oynarlar
cat-cafe-japan
Büyük bir nüfusa sahip Japonya’da çoğu insan devasa apartman kompleksleri içerisinde hayvan beslemeye izin verilmeyen yerlerde yaşamaktadır. Bu durumda çözüm ülke geneline yayılmış 79 kedi kafe. Kahvenizi içerken kediyi sevin. Türkiye’de de benzer bir kafe geçtiğimiz yıllarda açılmıştı. Kaynak.
8. İşyerinde uyuyan insanlara kötü gözle bakılmaz, çünkü aşırı çalışmaktan yorgun düştükleri düşünülür
sleeping-on-duty-in-Japan
Inemuri adı verilen bir uygulamaya göre işyerinde uyuyanlara kötü gözle bakılmaz. Aşırı çalışmaktan eve gitmeye vaktiniz olmadığını ve yorgun düştüğünüzü gösterir. Muaşeret kuralı gereği uyurken dik ve geriye doğru yaslanarak uyumanız yani sosyal olarak hala bağlantıda kalmanız tercih edilir. Kaynak.
9. Erkek cinsel organı ve doğurganlığı kutlayan bir festivalleri vardır
Kanamara-Matsuri-Japan
Her bahar döneminde Kawasaki bölgesinde Kanamara Matsuri adı verilen bir festival kutlanır. Kanamara Matsuri kelime anlamı olarak çelik penis demektir. Bu festival boyunca her yaştan insanları penis şeklinde lolipopları emerken yada penis heykelleri taşırken görebilirsiniz. Kaynak.
10. Kara kedilerin şans getirdiğine inanılır
black-cat
Japonya’da kara kediler önünüzden geçerse şans getirdiğine inanılır. Kaynak.
11. Çizgi romanın (anime) ana vatanı olan Japonya’da çizgi romanlar için tuvalet kağıdından daha çok kağıt kullanılır
Japanese-are-comics-crazy
Manga adı verilen çizgi romanlar her yıl 553 milyon kopyadan fazla basılır. Kaynak.
12. 2. Dünya savaşında terkedilmiş tavşanlarla dolu bir adaları vardır
Ōkunoshima-Japans-Rabbit-Island
Okunoshima adası 2. Dünya savaşı sırasında zehirli hardal gazını test etmek için kullanılmış, ve tavşanlar da kobay hayvanı olarak bu adaya getirilmiştir. Savaş bitip de bu testler durdurulduktan sonra tavşanların nüfusu kontrolsüz çoğalmıştır. Kaynak.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *