Menu

Kuzgunların Dünya üzerindeki en zeki yaratıklardan olduğunu gösteren 3 şey

kuzgun
1) Kuzgunlar kendi gruplarında ya da tanımadıkları başka kuzgun gruplarındaki sosyal statüleri takip edebilirler

Bu aslında eğer bir kuzgun kendi grubunu terkederek başka bir gruba katılmayı düşünüyorsa yararlı bir stratejidir. Altüst sıralamasında nereye uyduklarını bilirler, ayrıca gruba katılabilmeleri için kime boyun eğmeleri gerektiğini de anlarlar.

Araştırmacılar bunu birkaç kuzgunun başka bir kuzgunla olan oyun iletişimini gözlemleyerek buldular. Bu iletişim sonrasında sözkonusu karganın alışık olduğu sosyal sıralaması değişti.

Araştırmacılar buldu ki kuzgunlar sosyal sıralama değiştiğinde kafalarını çevirip vücutlarını sarsarak strese girdiler. Düşük seviyeden bir kuşun yüksek seviyedeki bir başkasına hava atması onların sınıf ilişkilerini sarstı. Ayrıca kargalar başka gruplarda kimin patron olduğunu seyrederek ve onları dinleyerek anlıyabildiler. Bu şu ana kadar bilim adamlarının bulabildiği hayvanlar alemindeki ilk ve tek başka grupların güç sıralamasını anlayabilme olayı.

Bu da demek oluyor ki kuzgunlar yabancı karga gruplarını sadece gözleyerek güç ilişkilerini anlıyabiliyor ve bunu kullanabiliyor. Başka bir deyişle her biri aynı zamanda başarılı politikacılar.

2) Kargalar kişilerin yüzlerini hatırlarlar

Araştırmacılar maske giyerek, kargaları(kuzgunların çok yakın akrabaları ve ayrıca aynı kuzgunlar gibi korkunç zekiler) tuzağa düşürüp etiketlediler. Kuşları tuzağa düşürürken bir maske, serbest bırakırken ise bir başkasını taktılar. Daha sonra farkettiler ki kargalar tuzakçının yüzünü tanıdı. Ve sadece bu da değil, hiç tuzağa düşürülmemiş olan gruplarındaki diğer üyelere ve çocuklarına da bunu öğrettiler.

New York Times‘a göre “Bu tuzağa düşürme ve işaretlemeyi takip eden aylarda, araştırmacılar ve gönüllüler bu maskeleri takarak kargalara hiç ilişmeden bazı yollardan dolaştılar. Ancak kargalar unutmadı. Tuzakçı maskesini takan insanları görünce yaklaştıkları noktalarda yaygarayı kopardılar, şapka taksalar yada maskeyi ters taksalar bile tanıdılar. Öbür maske çok az tepki yarattı. Bunun etkisi nesilden nesile geçmekle kalmadı 2 yıl zarfında katlandı. Tuzakçı maskeyi giyerek kampüste yürüyen Dr. Marzluff’a göre kendisi son gezisinde gördüğü 53 karganın 47si tarafından azarlandı. Bilim adamları bu deneyin sonucunda kargaların tehlikeli insan yüzlerini anne babalarından yada gruptaki diğer kargalardan öğrenebildikleri sonucuna vardılar.

3) Kuzgunlar bilmece çözebilir

Kuzgunlarda inanılmaz bir bilmece çözme yeteneği vardır. Deneylerde bir bilmeceyle karşı karşıya bırakıldıklarında biraz düşündüler ve hızlıca bu bilmeceyi çözdüler.

Yetişkin kuşlar durumu birkaç dakika inceledikten sonra birçok aşamadan oluşan -Acun’un Survivor’undaki yarışmalardaki gibi- bir dizi işlemi ardarda çözerek ödüle ulaştılar. Böyle bir bilmeceyle vahşi yaşamda karşılaşma şansı olmayan kuşların bunu yapabilmesi sadece olasılıkları hayal edebilmeleri ve düzgün hareketleri yapabilmeleri ile açıklanıyor. Bu arada sadece olgunlaşmış kuşlar bunu yapabildi, genç kuşlar başaramadılar, 1 yaşındakiler ise birkaç denemeden sonra bulabildiler.

Yani düşünerek bilmeceyi çözmelerinin yanında önceki tecrübelerinden öğrenerek sonuçlarını geliştirebiliyor ve istediklerini almanın yolunu bulabiliyorlar. Daha önce sayfamızda paylaştığımız problem çözen kargalı böyle bir videoyu da bu satıra tıklayarak seyredebilirsiniz.

Bu kuzgunların zeka ve strateji yeteneklerini gösterdiği olaylarda sadece buzdağının görünen kısmı. Vikinglerin açık denizde yol bulmakta kullandığı bu kuşlar Viking bayrağında bile yer etmiş. Biz artık bunları okuduktan sonra kargalara eskisi gibi basit bir kuş gözüyle bakamıyoruz. Anadoluda da Kuzgunların ve kargaların hayatımızda çok farklı bir yeri vardır. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda paylaşabilirseniz memnun oluruz.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *