Menu

İnsanın kalp atış hızına göre ortalama ömrü: 20 olmalı

İnsanoğlu’nun yiyeceği ve içeceği günümüzde birçok farklı tartışmanın konusu. Bir tarafta organik ve doğal ürünlerle, ve GDO’suz (genetiğiyle oynanmamış) gıdalarla beslenmeye çalışanlar. Öbür tarafta, insanın doğasında hayvan öldürmek olmadığını, insanoğlunun yaptığı üçüncü bir silah, alet edevat olmadan hiçbir hayvanı öldüremeyeceğini, bu nedenle diğer canlıları yemenin aslında doğasında olmadığını savunan vegan ve vejetaryenler. Üç beyazdan uzak durun diyenler, her türlü hastalık yağlı yiyeceklerden kaynaklanıyor diyenler, hatta geçenlerde bir kitapla karşılaştık. Tüm kötülüklerin peynirden kaynaklandığını savunuyordu.

Mesela düşünüyoruz ki çocuklarınızı patates kızartması ve koladan uzak tutmaya çalışıyorsunuz. Ancak Warren Buffett ismindeki 87 yaşındaki milyarder Amerikalı kesinlikle hiçbir sebze yemeyip, günde 3 koka kola içerek patates kızartması ile besleniyormuş. Hatta şöyle söylemiş: “İstatistiklere baktım ve en düşük ölüm oranı 6 yaşındaki çocuklarda. Bu nedenle onlar ne yiyorsa onu yeyip içmeye karar verdim.” (kaynak)

Karşımıza çıkan bir bilimsel araştırmada ise bilim adamları birçok hayvanın kalp atış hızıyla önce büyüklüklerini, ardından da ömürlerini karşılaştırmış ve çok ilginç bulgulara ulaşmış.

Araştırmadan çok ilgimizi çeken bir grafiğe bakacak olursak:

Hayvanların kalp atış hızları, ve ortalama ömürleri karşılaştırılmış. Gördüğünüz gibi insan dışındaki tüm diğer memelilerde kalp atış hızı arttıkça ömür azalmış ve kalp atış hızına bakılacak olursa insanoğlu’nun doğasında zürafalarla yaklaşık olarak aynı yani 20 yıl yaşaması gerekiyor.

Ancak insanoğlu birşeyi doğru yapmış olmalı ki bu süreyi 4 kat arttırmış, ortalama yaşam süresi 80 yıla ulaşmış.

Siz bundan ne sonuç çıkardınız bilemiyoruz ancak biz kendimize hiçbir şeyde aşırıya kaçmadan hepsini yeme özgürlüğünü verdik.

Kaynak

Yorumlar

yorum