Menu

Google’dan yeni servis. Haritadan çatınıza güneş paneli kurarak ne kadar para tasarrufu yapabileceğinizi görün.

solar2
Güneş enerjisi geleceğin enerji kaynaklarından. Biz sitemizde bu konuya daha önce defalarca değinmiştik. Bu konuyla ilgili popüler yazılarımızdan:

Bu konuyla ilgili en son gelişmelerden bir tanesi de Google firmasından geliyor.

Google firması 2 milyar dolardan fazla bir parayı yeniden dönüştürülebilir enerji kaynaklarına yatırdı.

Şimdi de şirket evinizin çatısının ne kadar güneş ışığı alacağını haritalamak istiyor. Bu imkan güneş enerjisini kullanmanın size finansal anlamda mantıklı olup olmadığını tespit etmede kullanılacak.

Güneşçatısı (Sunroof) projesi adıyla lanse edilen projede çevrimiçi bir yazılım ile sadece adresinizi girerek çatınızda ne kadar güneş paneli yerleştirilebilir yüzey olduğunu göstererek, senede kaç saat güneş ışığı göreceğiniz, ve güneş panelinden ne kadar para tasarrufu yapabileceğinizi size veriyor.

Adresinizi girdikten sonra evinizin Google Earth resmi karşınıza geliyor ve çatıların renkleri mordan sarıya kadar çeşitli tonlarda görüntüleniyor. Bu renkler çatınızın ne kadar güneş ışığı aldığını belirtmekte. Ancak bazı durumlarda resimler 1 yada 2 senelik olabiliyor.

Ülke ve şehir yönetimleri, Amerikan Enerji Bakanlığı ve de güneş panellerine yatırım yapan özel şirketler bu ve benzeri yazılımları kullanmak durumunda. Ancak bu sayede fotovoltajlı güneş hücrelerinden ne kadar enerji üretilebileceğini hesaplıyabiliyorlar.

Google’ın yazılımı, şu an pilot olarak çalışmakta ve sadece San Fransisco, Boston ve Fresno Kaliforniya’yı destekliyor. Yazılım türünün tek örneği çünkü haritadaki çatıyı tanımak için bilgisayar kullanıyor.

Sunroof projesi ayrıca ortalama elektrik faturanıza göre size kurmanız gereken güneş paneli sisteminin büyüklüğünü de önerecek. Güneş paneline yapacağınız yatırımı kiralama, kredi kullanma ya da satın alma seçeneklerine göre ne kadar zamanda geri alabildiğinizi size belirtecek. Ayrıca yazılımın içerisinden Google’la anlaşmalı şirketlerle bağlantıya geçerek fiyat teklifi de almak mümkün olacak.

Google şimdilik bu yazılımı Amerika’nın kalanını desteklemek üzerinde çalışıyor. Umarız yakında ülkemizi de desteklerler. Böylelikle güneş paneli yatırımı yapmadan basit bir iki işlemden sonra başımıza gelecekleri görme şansımız olur.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *