Menu

Yeni roketli uçak motoru Amerikan Hava Kuvvetleri uygunluk testini geçti

142910878615701429109366
Bir İngiliz şirketi Reaction Engines Limited tarafından geliştirilen ve devrim yaratacak bir motor konsepti Amerikan Hava kuvvetleri araştırma laboratuarının uygunluk testini geçti. Motor SABRE adıyla biliniyor. İnce uzun kılıç anlamına da gelen bu isim aslında Synergetic Air Breathing Rocket Engine (Sinerjik Hava soluyan roket motoru) kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Bu motor uçağın havaalanından kalkış yapıp uzaydaki yörüngeye çıkmasını sağlıyor.

Motor atmosferik hava soluyan modundayken 5.5 Mach süratine yani saatte 8000 km sürate ulaşmaya göre dizayn edilmiş (bu sürat jet motorundan iki kat daha fazla) ve roket moduna geçtiğinde ise yörüngesel hız olarak 25 Mach süratine ulaşacak.

Motorun anahtar bileşeni ısı değiştiren teknoloji, ki bu teknoloji sayesinde emdiği havayı 1000 derece sıcaklıktan eksi 150 derece sıcaklığa dondurmadan saniyenin yüzde biri kadar bir sürede soğutabiliyor. Reaction Engines’deki ekibin lideri şef mühendis Alan Bond bu teknolojiyi geliştirmek için 20 yıldan biraz daha fazla bir zaman harcamış. Motor hava soluduğu için ağır yakıtla yüklenmeye ihtiyacı yok. Ağırlıktan yapılan tasarruf aracın fırlatma yeteneğini geliştirmiş ve bu motorlar aracı, uçak pistinden kalkıp çok daha ucuza fırlatılabilecek bir yeniden kullanılabilir uzay aracına dönüştürmüş.

Reaction Engines şirketi Ocak 2014’de Amerikan hava kuvvetlerinin uzay sistemleri müdürlüğü (AFRL) ile birleşik araştırma ve geliştirme anlaşması yapmış. Ve SABRE itiş sistemlerini kullanan bir araç geliştirmek üzerinde çalışmaya başlamışlar.

Örnek olarak motor yatay kalkan tek aşamalı yada iki aşamada yörüngeye ulaşan bir uzaygemisine güç sağlayabilir. Aynı şekilde ses hızından 5 kat hızlı bir şekilde hipersonik süratlerde seyahat ederek Dünya’nın bir ucundan öbür ucuna 4 saatten kısa bir sürede ulaşabilecek bir yolcu uçağı yapımında kullanılabilir. Reaction Engines bununla beraber herhangi bir uzay gemisi yada yolcu uçağı geliştirmeyi düşünmüyor, ancak motoru geliştirip bu teknolojiyi kullanacak olan uçak şirketlerine temin etmeyi tercih ediyor.
revolutionary-rocket-engine-passes-u-s-air-force-feasibility-test_1429113960
Amerikan hava kuvvetlerinden önce İngiliz hükümetinin isteği ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) SABRE teknolojisini test etmiş. Bununla beraber motorun bitirilebilmesi için 4 ila 5 yıl zamana ihtiyaç var. Bunun için öncelikle gerekli testler bitmeli. Test sonucunda yakıt tüketimi, ve itişin ağırlığına oranı ortaya çıkacak. Eğer testler başarılı olursa ikinci aşama motorun bir araca monte edilip denenmesi olacak. Eğer bu başarılırsa 2030 yılında Uzay bizim için bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi olacak. Bildiğiniz gündelik araçlar yörüngeye çıkıp daha sonra geri inebilecekler ve yararlı birçok malzemeyi taşıyıp, birçok önemli işi gerçekleştirebilecekler.

Reaction Engines şirketi özel bir şirket olmasına rağmen Avrupa Uzay Ajansı ve İngiliz hükümeti tarafından fonlanıyor. Yakın zamanda firmanın duyurusuna göre Rolls Royce şirketinde teknoloji ve gelecek programında şef mühendis olan Mark Thomas bu şirkete yönetici direktör olarak katılıyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *