Menu

Eğer uçan bir araç yapmak istiyorsanız, yatırım ya da geliştirme için buna da bir bakın deriz.

Havadan hafif taşıtlar uzak geçmişin simgeleri gibi. İlk Zeplin çağı “ah insanlık” ağlamaları ile bitti. Almanya’nın meşhur yolcuları ile birlikte yanarak yokolan zeplini Hindenburg yanıcı hidrojen gazına bağımlıydı. Ancak yeni hava araçları Hidrojen yerine Helyum kullanıyor. Geçtiğimiz yüzyıldaki hava taşıtları büyük çoğunlukla uçak ve helikopter olsa da bu yüzyılda havadan hafif taşıtlarının biraz daha popülerlik kazanması bekleniyor. Bunlardan birisi de Aeroscraft şirketinden Dragon Dream yani Ejderha Rüyası. Bu resim ise tasarladıkları gerçek geminin yarısı büyüklüğünde. Yine de ne kadar devasa olduğu konusunda fikir veriyor.
aerosconcept
Eskinin yavaş hareket eden lüx seyahat gemilerinin yerine, Aeroscraft 66 ton kargoyu herhangi bir piste gerek duymaksızın Dünyanın çeşitli yerlerine taşıyabilecek güvenilir bir taşıt. 170 metrelik gemi şu an dizayn olarak olgunlaşmış durumda. Aeroscraft’ın düşüncesine göre şu an istedikleri gemiye sahipler, ve dizaynı geliştirmeye çalışmayı bırakıp şu an bunu üretmeye karar vermiş durumdalar.
dragondream
Aeroscraft yeni dünyanın devasa süzülen balonlarından sadece bir tanesi. 2013 yılında Amerikan ordusu LEMV gözetleme zeplini projesini iptal etmişti. Ancak İngiltere bu projeyi canlandırdı ve Good Year firması yumuşak gövdeli balonları daha güvenilir ve sağlam çerçevelerle değiştirmeye bakıyor.

Aslında bizim görüşümüz bu konuya yatırım yapılmalı. Belki Hindenburg faciası zeplinler için bir nevi “Devrim arabaları” olmuştur. Belki de sabotaj sonucunda yanmıştır. Geçtiğimiz uzun yıllar boyunca bu teknolojiye insanlar ne kafa yordular, ne de yatırım yaptılar. Bu dönemde teknolojideki değişiklikler ve ilerlemeler de bize birçok imkanlar sunuyor.

Bizce balonlu hava taşıtları konusunda aynı Elektrikli arabalarda olduğu gibi, büyük bir teknolojik açlık bulunmakta. Türk insanının arasındaki yetenekli insanlar bu meseleye eğilmeliler ve bakarsınız geleceği şekillendirmede bizim de bir katkımız olur.
hangar_out
Bizim düşüncemiz Helyumlu ve iç içe birden fazla katmanlı balonlar (bir tanesi patladığında diğerleri devrede kalarak güvenli bir şekilde gemiyi indirecek.) güneş enerjisi ve güneş panelleri yardımıyla bizi istediğimiz her yere götürebilir. Ya da atmosfere göndereceğimiz bu tarz balonlar bir daha hiç inmeden yukardan bizi internete bağlayıp, askeri ve güvenlik amacıyla gözetlemede kullanılabilir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *