Menu

Dünya’nın en tenha yerlerinin haritası

Kafanızı dinlemek için uzaklara gitmeye karar verdiniz ve çocukken gittiğiniz köyünüz dışında yeterince tenha bir yer arıyorsunuz. İşte tam sizin için bir haritamız var.

Benjamin Hennig tarafından oluşturulan bu harita tamamiyle tenhalık değişkeni ile şekillendirilmiş. Dünya’nın görüntüleri isimli web sayfasının yaratıcısı olan bu kişinin web sayfasında bunun gibi birsürü değişik haritalar mevcut. Örnek vermek gerekirse Tsunamiler, Fırtınalar, geceleyin Dünya gibi birçok benzer haritaları var.

MapOfALonelyPlanet

Bu haritanın amacı dünyadaki en yalnız bölgeleri bize göstermek. Bunu yapabilmek için bize nüfusu göstermek yerine en ücra bölgeleri mercek altına alıyor. Bir bölgeden en yakın 50000’den fazla nüfuslu şehre ulaşmak için gidilen zamanı hesaplayıp, her hücrenin büyüklüğüne böyle karar veriliyor. Böylelikle Grönland gibi en ücra bölgeler haritada en büyük görünüyor. Nüfusun daha yoğun olduğu bazı bölgeler ise neredeyse yok oluyor Hindistan gibi. Yada ülkemiz gibi.

Hennig’in web sayfasındaki yazıya göre bu harita bize globalizasyonun dünyayı küçülten etkisinden şimdilik kaçmayı başarabilmiş bölgeleri gösteriyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *