Menu

Avrupa’nın tarihinden: İnsanat bahçeleri (hayvanat bahçesi gibi ancak kafeste insan olanı), çok eski değil 1958 yılında bile

1_Human-zoo-750x400
İnsanat bahçeleri (hayvanat bahçesi gibi ancak insanların olduğu) 1950’ye kadar Avrupa’nın en utanç verici sırlarından biridir. Ve resimler gerçekten acıklı.

Bundan çok uzun bir zaman önce değil, Fransa, Belçika ve diğer ülkelerden insanlar gelerek kafeslere kapatılmış insanları ziyaret edebiliyordu. Büyük kalabalıkların önünde ve yerel hayvanat bahçelerindeki hayvanlar ile birlikte.

Pigmeler çeşitli danslarla halkı eğlendirmeye zorlanıyordu.

Pigmeler çeşitli danslarla halkı eğlendirmeye zorlanıyordu.


Yüzlerce bin insan bu azınlıkları sanki onlar birer hayvanmışçasına seyredebilmek için ziyaret ettiler. İnsanat bahçeleri büyük bir ilgi merkeziydi. 1889’da Paris’deki Dünya Fuarındakini 18 milyon insan ziyaret etti. 400 Aborigin ve Afrikalı yarı çıplak şekilde kafeslere kapatılıp büyük kalabalıkların önüne çıkarıldılar.
1934 St Louis'de yapılan Vahşiler Olimpiyatları'na katılmaya zorlanan yerliler

1934 St Louis’de yapılan Vahşiler Olimpiyatları’na katılmaya zorlanan yerliler


1800’lerin sonları ve 1900’ların başlarında insanat bahçeleri Avrupa’da çok popülerdi. Kuzey Amerika daha sonradan benzer bir şekilde bu kervana katıldı.
Kongo'lu Ota Benga 1906 yılında Bronx hayvanat bahçesindeydi.  Kucağında maymunlarla dolaşmaya zorlanıyordu.

Kongo’lu Ota Benga 1906 yılında Bronx hayvanat bahçesindeydi. Kucağında maymunlarla dolaşmaya zorlanıyordu.


1900’ların başlarında Bronx hayvanat bahçesi Ota Benga adındaki Kongo’lu bir bayanı sergiliyordu. Benga diğer hayvanlarla kafese atılmıştı, ve maymunları taşımaya ve orangutanlarla güreşmeye zorlanıyordu. Hayvanlarla birlikte olmadığı zamanlarda ise sepet örüp ok ve yayla sağa sola atış yapıyordu.
1931 Paris Dünya fuarı. Fuar o kadar başarılıydı ki o sene 31 milyon ziyaretçi çekti.

1931 Paris Dünya fuarı. Fuar o kadar başarılıydı ki o sene 31 milyon ziyaretçi çekti.


O zamanlar hayvanat bahçesinde çalışan siyahi çalışanlar arasında da büyük bir karşıdurma oluşmuştu Benga’ya nasıl davranılması gerektiğine dair. New York Times o zamanlar yazdığına göre, aralarından birkaçı bir insanın maymunlarla birlikte kafese konulmasına yüksek sesle karşı çıkmıştı.
Bu kadınlar Paris hayvanat bahçesinde değişik vücut hatları yüzünden tutuluyordu. Beyazlar bunların kalçalarını görmek için ziyaret ediyorlardı.

Bu kadınlar Paris hayvanat bahçesinde değişik vücut hatları yüzünden tutuluyordu. Beyazlar bunların kalçalarını görmek için ziyaret ediyorlardı.


1900’lerde insanlar büyük bir şiddetle karşı çıkmamalarına rağmen bu tarz aklı başında insanların yaptığı korkunç ırkçılık halkı büyük bir hayrete düşürdü. Londra’da siyah renkli insanları zincire vurmuş olan benzer bir şov insanların ırkçılık karşıtı protestoları yüzünden kapanmak zorunda kaldı.
Paris'den New York'a kadar Afrika'lı yada Asya'lı ilkel kabileler insanların ilgisini çekiyor bunlar insanat bahçelerinde sergileniyorlardı.

Paris’den New York’a kadar Afrika’lı yada Asya’lı ilkel kabileler insanların ilgisini çekiyor bunlar insanat bahçelerinde sergileniyorlardı.


İkinci Dünya savaşından sonra Avrupa’da insanat bahçeleri kavramı yokoldu. Adolf Hitler bunu yasaklayan insanlardan biriydi. En son insanat bahçesi 1958 yılında Belçika‘da circa’da civarlarında sergilendi.
Almanya'daki zenci köyünden Anneyle oğlu. Bu zenci köyü Otto Von Bismarck tarafından bile ziyaret edilmişti.

Almanya’daki zenci köyünden Anneyle oğlu. Bu zenci köyü Otto Von Bismarck tarafından bile ziyaret edilmişti.


Almanya'daki zenci köyünden başka bir resim

Almanya’daki zenci köyünden başka bir resim


Maalesef insanat bahçeleri Dünya’nın kusurlu geçmişinin rahatsızlık verici ırkçılık öykülerindendir. Irkçılık 1800’lerden beri çok yol kat etse de bugün hala yaşanmaktadır. Geçmişin bu çılgınca olayları korkutucu, ancak unutulmamalı. Acı çekenleri hatırlıyarak, ırkçılığın bu örneklerini vurgulamak gelecek nesillerde benzer olaylar yaşanmaması için gereklidir.
Almanya'daki insanat bahçesini tanıtan bir poster

Almanya’daki insanat bahçesini tanıtan bir poster

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *