Menu

İzlanda’lı ortopedi şirketi Ossur, Dünyada beyinle kontrol edilen ilk takma bacağı geliştirdi. Çok basit bir ameliyatla da takılabiliyor.

ossur prosthetics
Bir yıllık denemeden sonra İzlanda’lı ortopedi şirketi Ossur zihinle kontrol edilen prostetik bacağını piyasaya sürdü. Yeni sistemin deneyinde araştırmacılar hastaların robot ayaklarını aynı sağlıklı gerçek ayaklarını yaptıkları gibi basitçe düşünceleri ile kontrol edebildiklerini gösterdi.

Hastanın bacak kaslarına sokulan miyoelektrik duyargala teknolojisi ile çalışan sistem, söylenildiği üzere Dünya’da direkt olarak vücudun başka bir kısmından sinir hücresi aktarımı yapmadan çalışan tek sistem.Kopenhag’da bu sistemi bir teknoloji gösterisinde tanıtan şirket büyük ölçekteki klinik deneylere başlamış, ve 5 yıl içerisinde toplu üretime geçmeyi hedefliyor.

Bu sistemi geçtiğimiz yıl içinde deneyen insanlardan biri Gudmundar Olaffson. 10 yıl önce çocukken geçirdiği trafik kazasından sonra ayağı kesilen Gudmundar’ın söylediğine göre bu yeni ayağı takıldıktan 10 dakika sonra kontrolünü öğrenmiş. Ayağa kalkıp yürümeyi başarmış. Garip bir hisle robot ayağın değil kendisinin düşünceleri ile ayağını hareket ettirdiğini Reuters’a söyledi.
proprio_foot_sitting_at_table_photo_courtesy_of_ossur
IMES teknolojisini takmak için yapılan ameliyat çok basit. 15 dakikada tamamlanıyor, kesiklerden birer santim uzunluğundaki alıcıları bacaklara yerleştiriyorlar, ve alıcılar hasar görmediği yada başka bir şekilde başarısız olmadığı takdirde hiçbir zaman değiştirilmeleri gerekmiyor.

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah Thorvaldur Ingvarsson’a göre: “Beyin kaslara hareket etmeleri için sinyal gönderiyor, ve ardından kaslar kasılıyor. Kaslara konulan alıcılar bu sinyalleri algılayıp bunları kablosuz iletişim ile prostetik bacağa iletiyor ve prostetik de beyninizin istediği şekilde tepki gösteriyor”

Her birkaç senede bir birileri çıkıp beyin gücüyle kontrol edilebilen prostetik organlar yaptıklarını iddia ededursun bu sistem Popüler Bilim Dergisi’ne göre bu işi gerçekten de yapabildiğini gösterbilmiş ilk sistem. Ayrıca çok karmaşık ameliyatlara da ihtiyaç duymadan yerleştirilebiliyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *