Menu

Bir Japon bilim adamı diş dolgularına son verebilecek bir buluş yaptı

Japon bilim adamı(kadını) Kazue Yamagishi kişisel bakım konusunda çığır açan bir buluş yaptı. Bilim adamının bulduğu yeni diş macunu kolayca ve acısız bir şekilde dişlerdeki delik ve çatlakları dolduruyor, ayrıca diş minesini de yeniden oluşturuyor. Bu diş macunu aslında bileşenleri olarak dişin minesine oldukça benziyor, ve diş çatlağına direk olarak uygulanabiliyor. Oluşturan malzeme hidroxyapatit adındaki bileşenle yapılan bir dizi deney sonucunda geliştirilmiş. Bu madde aynı zamanda dişin ana unsuru.

Doktorun bu icadıyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.
dis
Bu diş macunu ilk olarak hasarlı mine üzerinde içerisindeki asit ile çözünüyor. 3 dakika sonra ise kristalleşiyor ve yapay içerik doğal diş minesinin içerisine entegre oluyor. Ayrıca bu madde oldukça başarılı bir antibakteriyel.

Japon bilim adamları tarafından yapılan testlere göre bu diş macunu ile tedavi edilen dişler sağlıklıdan farksız. Fark ise sadece mikroskopla anlaşılıyor.

Not: Resim temsilidir

Araştırmalarımız sonucunda aklınıza gelebilecek sorularla ilgili daha başka şunları öğrendik:

Bu diş macunu evlerde kullanılan diş macunundan biraz daha farklı. Diş hekimi tarafından uygulanması gerekiyor. Öyle her gün dişlerinizi fırçalıyacağınız bir şey değil yani.

İki üç yıl içerisinde diş hekimlerinin kullanımına sunulacakmış. Şu an Japonya’daki klinik deneyleri sürdürülüyormuş.

Bu ve bunun gibi diğer soruların cevaplarına şuradan ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME:
Sıkça sorulan sorular kısmı 2012 yılında yapılsa da asıl araştırma 2005 yılında olduğu için Doktor Kazue Yamagishi’ye ulaşıp bu konudaki gelişmeleri öğrenmek istedik. Kendisine sorduğumuz soruya aşağıdaki e-mail ile cevap verdi:
Yeni ürünlerini 2016 yılında piyasaya süreceklermiş, ve web sayfalarından duyuracaklarmış.
toothpaste

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *