Menu

Binlerce İsveç’li kimlik kartı yerine vücutlarına yerleştirilen mikroçip kullanımını tercih ediyor


Binlerce İsveç’li, vücutlarına mikroçipler yerleştiriyor, böylece anahtar, kartlar, kimlikler ve hatta tren biletleri taşımaları gerekmiyor.

Agence France-Presse’nin bildirdiğine göre İsveç’teki yaklaşık 3 bin kişi, son üç yıl içinde cildinin altında bir pirinç tanesi kadar küçük bir mikroçip ekledi. Teknoloji, 2015 yılında ülkede ilk kez kullanıldı.

İmplantlar, bir dizi günlük gereksinimin yerine geçmeye yardımcı oldu. Elinde bulunan Ulrika Celsing’in mikroçipi, spor salonu ve ofis anahtar kartının yerine geçiyor. AFP, işyerine girdiğinde 28 yaşındaki küçük bir çocuğun elini küçük bir kutunun etrafına dolaştırdığını ve kapıların açılmasından önce bir kod yazdığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl, devlete ait SJ demiryolu hattı, gemideyken tren ücretlerini toplamak için yolcuların biyometrik çiplerle ellerine bakmaya başladı.

Fişler aynı zamanda temassız bir kredi kartı gibi şeyler satın almak için de kullanılabilir.

Hafif bir acı

Prosedür, kulak delme işlemine benzer ve çipi kişinin eline enjekte eden bir şırınga içeriyor. Enjeksiyonunu bir iş etkinliğinde yaptıran Celsing, AFP’ye hafif bir acı hissettiğini söyledi.

Ancak çip implantları, vücudun bağışıklık sisteminde enfeksiyonlara veya reaksiyonlara neden olabilir, İsveç’in güneyindeki MAX IV Laboratuvarı’ndan bir mikrobiyolog olan Ben Libberton, AFP’ye verdiği demeçte.

‘Biohacking’ yükselişi

Biohacking – teknoloji ile vücutların modifikasyonu – giderek daha fazla insan Apple Saatler ve Fitits gibi teknoloji giyecekleri kullanmaya başladıkça artmaktadır.

Yaklaşık dört yıl önce, İsveç biyo-hack grubu Bionyfiken, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Meksika da dahil olmak üzere, ülke halklarının ellerine topluca fiş koyduğu “implant partileri” düzenlemeye başladı.

Wisconsin otomat firması Three Square Market’in 50 çalışanı gönüllü olarak mikroçipleri ellerine sokmayı kabul ettiler, daha sonra aperatif almak, bilgisayarlara giriş yapmak ya da fotokopi makinesini kullanmak için kullanabilirler.

 Kişinin baş parmağı ile işaret parmağı arasında bir mikroçip bulunan bir elin röntgeni. Kişinin baş parmağı ile işaret parmağı arasında bir mikroçip bulunan bir elin röntgeni.
İsveçliler teknolojiyi diğer birçok ülkeden daha çok denemek için daha istekli görünüyorlar.

Ülkenin 10 milyonluk nüfusu, genellikle ülkenin sosyal güvenlik sistemi tarafından kaydedilen ve hali hazırda mevcut olan kişisel ayrıntıları paylaşmaya daha istekli. AFP’ye göre, insanlar diğerlerinin maaşlarını sadece kamu vergi makamlarını arayarak bulabilirler.

Birçoğu da mikroçip teknolojisinin saldırıya uğrayacak kadar gelişmiş olduğuna inanmıyor. Mikrobiyolog Libberton, ayrıca, implantlar tarafından toplanan ve paylaşılan verilerin, kullanıcıların hackleme veya gözetlemekten korkmaları için çok sınırlı olduğunu söyledi.

Yakında apple iphone parmaklarımızın içine ya da kulağımıza yerleştirilirse hiç şaşırmayalım.

Yazıyı burada okuduk.

Yorumlar

yorum