Menu

Evrendeki en büyük yapı. Tamı tamamına 1.9 milyar ışık yılı. Yan yana 19 bin tane Samanyolu galaksisi demek.

SPACE-IMAGE-e1366048707425
10 yıldan biraz daha uzun bir zaman önce, bilim adamları Big Bang sonrasında oluşan radyasyon ışımasını, yada kozmik mikrodalgayı incelerken haritalarında garip birşey farkettiler: Eridanus takım yıldızı içerisinde büyük ve soğuk bir bölge. Genç evrende daha ılık yada soğuk bölgeler olabileceği tahmin edilmesine rağmen bu soğuk nokta göze çarptı çünkü çok büyüktü ve enflasyon teorisiyle açıklanamıyordu. Aslında bilim adamlarına göre bu yapı keşfedilmiş en büyük tek yapıdır.
6a00d8341bf7f753ef0133ee4e8301970b
Bu bilim adamlarına bunun varoluşu hakkında birçok farklı hipotezler oluşturma imkanı tanıdı. Bunlardan bazıları desen adında kozmik bir hata, yada başka bir evrenle çarpışmaydı. Fakat fikirleri ne olursa olsun egzotik bir fizik gerektiriyor ve bu garip soğuk noktanın kaynağı ve sebebi tam olarak belirlenemiyordu. Şu an anlaşılıyor ki açıklama orjinalde düşünüldüğünden çok daha basit olabilir. Bilim adamlarına göre bizimle kozmik mikrodalga radyasyonu arasındaki devasa bir yapı buna neden olabilir.

Hawai’deki PS1 teleskopununun optik verilerini ve NASA’nın Geniş alan anket keşfedicisi (WISE) uydusunun infrared gözlemlerini kullanan Manoa’daki Hawai üniversitesi bilim adamları, soğuk nokta yönündeki galaksilerin pozisyonlarını saptadılar. Gökyüzünün üç boyutlu haritasını oluşturduktan sonra bilim adamları kozmozda devasa bir boşluk yada delik keşfetti. Bunun süperboşluk’da galaksiler ve madde evrenin geri kalanından çok daha az bir yoğunlukta bulunuyordu. Bu yer bizden 3 milyar ışık yılı uzaklıkta ve boyu ise 1.8 milyar ışık yılı.
Eridanussupervoid_thumb
Bu düşük yoğunluklu yamaları geçerken radyasyon enerjisini kaybediyor. Işık bu boşluktan ayrılırken daha yüksek bir dalga boyuyla ayrılıyor. (Düşük enerji demek yüksek dalga boyu demektir), ve bu da bize daha soğuk bir sıcaklık gibi geliyor.

New Scientist dergisinde belirtiliğine göre bu devasa bir boşluğun önerildiği ilk olay değil. Daha önce boşluk keşfeden çalışmalar çürütülmüştü. Süperboşluk soğuk noktayı tek başına açıklayamasa da, aynı noktada olma olasılıkları oldukça az. Bilim adamları PS1 verisini incelemeye devam edecekler. Ayrıca Draco takımyıldızı yakınlarındaki bir diğer dev boşluğa da kaydıracaklar.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *