Menu

Volocopter firmasının ürünü E-Volo yolcusunu 20 dakika boyunca uçurabiliyor

e-volo-2
Evet hep söylüyoruz, dron teknolojisi gelecekte ulaşımı şekillendirecek diye. Karşınızda bu teknolojiye yatırım yapan bir firma ve onların ürünü var.
e-volo-4
Bu tarz kopterlerin asıl zorluğu dengeyi kontrol altında tutmak, yüksekliği ayarlamak ve uçağı minik bir joystik ile kontrol eden pilota düzgün bir uçuş tecrübesi yaşatmak. Yukarda resmini gördüğünüz bu taşıtın ilk versiyonu pilotun kontrol koltuğunun etrafına simetrik olarak yerleştirilmiş 16 tane pervane sayesinde uçuyor, piyasada bulunan yüksek kaliteli akülerden enerji alıyor, ve yirmi dakikaya kadar yolcusunu uçurabiliyordu. Firma bu versiyondan sonra dizaynlarını geliştirmiş ve beyaz renkteki E-volo’yu çıkarmış.
e-volo-3
E-volo adı verilen bu araç için bir sonraki adım ise hibrit yakıt sistemi koyarak bu uçuş süresini bir saate çıkarmak. Hesaplamalara göre uçuş maliyeti 9 dolar gibi çok küçük bir meblağa çıkan bu uçan araçta, Volvo arabalarında olduğu gibi güvenliğe çok fazla önem veriyor. Pilin bitmesi nedeniyle motorlar dursa bile dört motora enerji verecek yedek enerji kaynağı da mevcut. Bu dört motor bu multikopteri güvenli bir şekilde yere indirmeye yetiyormuş.
e-volo-1
Ayrıca belirtelim aynı şirketin Volocopter adı verilen iki kişilik aracı da piyasada.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *