Menu

Avcı dronlarda gelinen son nokta: Ağ atan dron

drone-catcher_3546513b
Uzaktan kumandalı dronlar gittikçe ucuzluyor ve satın alması da kolaylaşıyor. Bunları kontrol etmek uçuşa yasak bölgelerde uçmamalarını ve diğer insanların hayatını ve güvenliğini engellemeyecek şekilde uçmalarını sağlamak da gittikçe zorlaşıyor.

Atatürk havaalanında uçaklar inip kalkarken bunların güvenliğini tehdit eden dronlarla ilgili haberleri duymuşsunuzdur. Bunun yanında Amerika’da Beyaz Saray’ın bahçesine düşen dron da geçmişte haber olmuştu.

Bu tip dronlara karşı ne yapılması gerektiği konusunda hala çalışmalar yapılıyor. Bunları havada vurmak ya da durdurmak tehlikeli olabilir, çünkü havada duran bir dron yanlış bir yere düşebilir. Ekstrem bir durumda patlayıcı taşıyor olabilir. Bazı üreticiler ürettikleri dronlara kurdukları yazılımla bunları uydudan tespit ederek Beyaz Saray ve havaalanları gibi tehlikeli bölgelere girmeyecek şekilde üretiyorlar.

MIT’deki bazı araştırmacılar ise başka bir çözüm geliştirmişler. Çözümün adı: Ağ atarak diğer dronları yakalayan dron! Bu dron insanlar tarafından kontrol edilebildiği gibi kendi kendine de uçabiliyor, ve 12 metre uzaklıktan bir ağ fırlatarak diğer dronu yakalayıp güvenli bölgeye ulaştırıyor.

Bu projeyi farklılaştıran şey bu ağın ağı atan drona bağlı olması. Bu da yakalanan dronu güvenli bir bölgeye götürerek kontrol altına almayı sağlıyor.

Daha önce Japonya’da kullanılan ve benzer bir şekilde diğer dronları yakalıyan avcı dronları tanıtmıştık. Bu teknoloji ise Japonya’daki örneği bir adım ileri götürüyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *