Menu

5.4 Trilyon dolarlık Platin taşıyan bir göktaşı yarın sabah Dünya’nın yakınından geçiyor

asteroid-earth-2324211
Göktaşları dışarıdan çok ahım şahım görünmese de içlerinde büyük zenginlikler barındırıyor olabilirler. Daha önce bilim adamları tamamen elmastan oluşan ve altınla kaplı gezegenler bulmuşlardı. Bu gezegenler çok uzakta ve onlara ulaşma şansımız yok. Ancak platin taşıyan bir göktaşı olan 2011 UW-158 ayağımıza geldi. Bugün yani 19 Temmuz 2015 tarihinde Dünya’nın oldukça yakınından geçecek. Ve üzerinde 5.4 trilyon dolarlık platin taşıyor.

Yabancı ülkelerin uzay keşiflerinin amaçlarından biri de göktaşı madenciliği. Şu an bunu yapabilecek teknolojimiz yok. Artı bu göktaşı Dünya’nın 2.4 milyon km uzağından geçecek, bu Ay’ın mesafesinin 6 katı demek.

Boşuna denemeyin çünkü yaklaşık 457 metre çapındaki bu taşı çıplak gözle görmenin imkanı yok. Bir mil uzaklıktan 2 mmlik bir nesneyi görmeye çalışmaya benziyor.

Ancak çevrimiçi bir gözlemevi olan Slooh, Kanarya adalarındaki teleskoplarını kullanarak geçen göktaşını gözlemlemeye çalışacak. Ve bu görüntüleri canlı olarak Dünya ile paylaşacaklar.

Yayın pazartesi sabahı 01:00 ‘da başlayaccak ve Eric Edelman ve Slooh astronomu Bob Berman’ın söyleşisiyle sunulacak.

Göktaşı madenciliği oldukça karlı bir iş olabilir. NASA’nın böyle bir göktaşını ele geçirerek ay etrafındaki bir yörüngeye oturtma amaçlı 2025 yılında gerçekleştireceği böyle bir planı bulunuyor. NASA’ya göre göktaşındaki malzemeler uzayın derinliklerini keşfetmekte kullanılacak uzay yapılarını oluşturmakta yada roket yakıtını üretmede kullanılabilir.

Bizimse kendi adımıza NASA’nın hesaplarını düzgün yapmasını dilemekten başka bir seçeneğimiz yok. Çünkü yapacakları bir hata o göktaşını Dünya’ya yönlendirirse bu insanlığın sonunu getirebilir.

Slooh gözlemevinin yayınını buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *