Menu

Bu yeni teknoloji televizyonda istediğiniz kişiyi bir kukla gibi konuşturmanızı sağlıyor. Videoyu seyredin.

trump_yuz_hareket
Yeni geliştirilen bir program ile Vladimir Putin ile Donald Trump’ın korsan videolarını ağız ve yüz şekillerini değiştirerek yapmak mümkün.

Hatta bu program o kadar iyi ki özel bir videoyu değil, youtube üzerinde bulduğunuz bir videoyu kullanıyor. Bu videoyu gerçek zamanlı olarak değiştirerek videodaki kişinin ağız ve yüz hareketlerini canlı olarak değiştirmeye imkan sağlıyor.

Daha önceden Stanford Üniversitesinde geliştirilmiş bir projenin üzerinde inşa edilen bu projede, yazılımın algoritması hedef videodaki bir bölgenin üzerinde çalışıyor (Arnold Schwarzenegger’in konuşması gibi) ve kişinin yüzüne karşılık gelen piksellerin bir haritasını çıkarıyor. Kimlik, aydınlatma ve hedef olarak seçilen aktörün pozu aynı kalarak yüz ve dudak ifadeleri bu program yardımıyla değiştiriliyor.

Bu teknoloji Haziran ayındaki bilgisayar vizyonu konferansında insanların incelemesine sunulacak. Düşünüldüğüne göre sinema dublajlarının geliştirilmesinde ya da Skype konuşmalarında kullanılabilir diye düşünülüyor. (Otomatik tercüme etme yazılımı ile birlikte, yani skype üzerinden Türkçe konuşacaksınız karşı taraf dudak hareketleriniz de uyumlu olmak üzere Rusça, Çince ya da İngilizce olarak bunu duyacak.)

Ancak Photoshop programının kötü amaçlı kullanılması gibi bu program da kötü amaçlı kullanılacaktır diye düşünülüyor.

Yüzünüzün bu teknoloji ile kötü amaçlı kullanılmasını engellemek için yapabileceğiniz şey videolarınızda elinizi yüzünüzün önünde sallamak ya da kafanızı sağdan sola oynatmak. Bu program parmakları tespit edemiyor, 30 dereceden fazla bir boyun hareketini anlıyamıyor. Şimdilik.

Yorumlar

yorum