Menu

Tesla şirketinin yeni ürünü güneş enerjisindeki kayıp halkayı kapatıyor: Enerjiduvarı, evler için akü

Evinizin elektrik ihtiyacını komple karşılayabilecek bir pil yakında pazara çıkıyor olabilir mi? Elon Musk’a göre evet. Tesla, Paypal, SpaceX gibi birçok şirketin kurucusu olan Elon Musk çağımızın dahisi. Birçok fütüristik projede imzası yada katkısı bulunuyor. Elon Musk’a göre bu pil dünyayı değiştirecek.

Elektrikli araba üreten şirket Tesla’da yeni ürün duyurusundan haftalarca önce söylentiler gelişmeye başladı. Elon gerilimi enerji denklemindeki kayıp halkayı açıklayacaklarını söyleyerek en üst düzeyde tuttu.

Sonuç olarak Tesla Enerji duyuruldu.
powerwall_front_angle
Enerjiduvarı (PowerWall) 10kwsaat gücünde ve 7 kwsaat gücünde bir başka modeli daha var. Pil dikdörtgen şeklinde bir kutunun içinde, 100 kg ağırlığında 130×84 cm derinlik ve yükseklikte ve sadece 18 cm genişliğinde.

Musk aynı site olarak bizim yapmaya çalıştığımız gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını desteklemek istiyor. “Gökyüzünde oldukça kullanışlı bir füzyon reaktörümüz var, adı Güneş” diye açıklıyor. Fikrine göre gün içerisinde güneş panelleri ile evinizde üreteceğiniz elektrik bu pillerde saklanabilir. 10kwsaat oldukça güçlü bir elektrik, karşılaştırma için buzdolabı 0.2 kwsaat ve oda aydınlatması 0.1 kwsaat kullanır.
models-powerwall
“Halihazırdaki akülerle ilgili sorun hepsinin çok kötü olması” diyor Musk. Ve haklı da, günümüzdeki çoğu akü pahalı ve verimsiz. Enerji kapasiteleri zamanla düşüyor. Güneş enerjisi ve akü şirketleri enerjiyi daha verimli bir şekilde depolamak için çözümler geliştirmeye çalışıyorlar ve bazı çözümler buldular. Ancak çok pahalılar. Evinizi akü sistemiyle donatmak için 10000 dolardan başlayıp 30000 dolara kadar bir harcama yapmanız lazım. Bunun yanında Tesla’nın ürettiği aküler 3500 dolara mal olacak ve bu yaz teslim etmeye başlıyorlar.

Enerjiduvarı ilk olarak Amerika’da satışa sunulacak ancak global olarak ürünlerini yaymayı hedefliyorlar. Büyük evler ve ticari merkezler için 9 adede kadar enerjiduvarı birbirine bağlanıp kapasite artırılabiliyor.

Daha büyük işletmeler ve güneş enerjisi üreten yapılar için daha büyük bir versiyonu EnerjiPaketi(PowerPack) adıyla satışa sunulacak. Bu noktada Musk’ın vizyonu devreye giriyor ve gelecekte yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilecek enerjinin devasa akülerde depolanacağını öngörüyor. Musk’ın tahminine göre 2 milyar enerjipaketi ile tüm Dünya’nın enerji ihtiyacı karşılanabiliyor. Bu elektrik, arabalar herşey. Bu imkansız gibi görünse de Musk’ın söylediğine göre bu rakam şu an Dünya yollarındaki araba sayısına denk. Devasa sayıdaki aküleri ucuz fiyata piyasaya pompalayacak bir fabrika ile bu gerçekleşebilir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *