Menu

Tarih boyunca tepesine gökten taş düşen tek kadın! İnsan da diyebiliriz, ve taş da göktaşı.

person-struck-by-meteorite-ann-hodges_64484_990x742
Evet resimdeki kadın tarih boyunca düşen bir meteorun vücuduna isabet ettiği bilinen tek insanoğlu. Tahmin edebileceğiniz gibi kadın Amerika’da yaşıyor. Nedense tüm ufolar ve uzaylılar da Amerika’ya gider zaten.

Sylacauga, Alabama‘da güzel bir Kasım öğleden sonrası 1954 yılında, Ann Hodges öğlen yemeği sonrası evindeki koltukta kestirirken, tavanı delen bir kaya parçası radyodan sekerek beline isabet etti.

30 santimlik morluk dışında doktor Moody Jacobs tarafından muayene edilen Ann tamamiyle sağlıklıydı. Ancak bu olaydan sonra üzerinde yoğunlaşan ilgi o kadar yoğundu ki hastaneye yatırılmak zorunda kaldı. Meteor tarafından çarpılmış olmasının yanında, soğuk savaş döneminde içinde yaşadığı küçük kasabada, Sovyetler tarafından gönderilen bir şeyin hedefi olduğu iddiasıyla.

Kasabadaki insanlar o gün daha öncesinde gökyüzünde iz bırakan ve yanarak yokolan bir mum ışığı gibi bir ışık gördüklerini iddia ettiler.

En sonunda devlet bir jeolog göndermek durumunda kaldı, ve jeologun tespitine göre Ann’a çarpan nesne bir göktaşıydı.

Florida devlet üniversitesinden astronom Michael Reynolds’a göre bir göktaşının hedefi olmak pek de olası değil. Aynı anda bir fırtınanın, hortumun ve de yıldırımın hedefi olmak daha olası.

Maalesef meteor’un yol açtığı dram bununla bitmedi. Devlet meteoru Ann ve kocası Eugene’a vermeyi kabul etse de, kirada yaşadıkları evin evsahibi ile davalık oldular. Yıllarca süren davalaşma sonunda en sonunda meteor’u geri alabildiler. Ve alır almaz Doğa Tarihi müzesine bağışladılar.

Ann ardından bir süre sonra böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetti. Bunun nedeni çöken morali miydi? yoksa Meteor’un çarpmasının bir etkisi miydi bilemiyoruz.

Kaynaklarımız: National Geographic, Corporis Fabrica/Tumblr

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *