Menu

Sabah 6’da uyanmak için 6 harika neden

boredbug.staging.wpengine_boredbug_wake-up-early

 1. İçinizdeki gizli sizi keşfetmek için zamanınız olacak
  Çoğu insan hedeflerine odak yoksunluğu yüzünden ulaşamaz. Ayrıca hayattaki hedeflerinizden dağılarak başka şeylere yoğunlaşmak da çok kolaydır.

  Günün ilk yarısında beynimiz çok daha verimli çalışır. Bu zamanı hayatınızı kontrol altına alarak hislerinizin kontrolüne bir son vermek için kullanabilirsiniz.

 2. Gününüzü organize etmek için zamanınız olur
  Erken kalkanlar işe gitmeden önce günlerinin akışını planlama fırsatı bulurlar. Gününüzü ne kadar erken planlarsanız zamanı o kadar verimli ve üretken kullanabilirsiniz.
  Akşamları ertesi günü planlamak üretkenliğe terstir. Beyniniz yavaşlayıp uykuya geçme yaklaştığında plan yapmak daha güçtür.
 3. Sabahları kişisel gelişim için mükemmel zamandır
  Kim demiş sabahları kalkar kalkmaz ofise koşturmanız gerekiyor? Çoğu insan ailelerine, eğlence ya da spor yapmaya vakit bulamadığından bahseder. Eğer sabah 6’da kalkarsanız gününüz başlamadan önce spor yapmak için birkaç saatiniz olur. Sabahları spor yapınca vücudunuz endorfin salgılar, bu hormon size yaşama zevki ve mutluluk verir. Sabahları alacağınız endorfin size gün boyu enerji ve mutluluk verecektir.
 4. Kahvaltı yapmaya başlarsınız
  Muhtemelen hayatınız boyunca birçok defalar kahvaltının gün içerisindeki en önemli öğün olduğunu duydunuz. İşe gitmeden birkaç saat önce uyanırsanız bunu kaçırmazsınız.
  John Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı okulunda yapılan bir araştırma göstermiş ki sabahları tam kahvaltı yapmak genel sağlığınız üzerinde çok büyük olumlu etki yapıyor. Aynı bir arabanın benzine ihtiyaç duyduğu gibi vücudunuz da düzgün işleyebilmek için yiyeceğe ihtiyaç duyuyor. Özellikle sabahları.
 5. Başarılı insanlar hep böyle yapıyor
  New York Magazin dergisinin Twitter’in kurucusu Jack Dorsey ile olan röportajında, kendisi güne saat sabah 5:30’da başladığını söylemiş. Bu zamanı Dorsey meditasyon ve 10 km koşu için kullanıyor.
  Tim Cook, Apple’ın CEO’su ise emaillerini yanıtlamaya her sabah 4:30’da başlıyormuş.
  Richard Branson, Virgin grubunun kurucusu da bir erkenci. Business İnterview dergisi ile olan röportajında sabahları 5:45’de uyandığını ve direkt olarak işe başladığını belirtmiş. Önce bilgisayarında çalışmaya başlıyor ardından kahvaltı yapıyormuş.
 6. Herkesten 2 adım önde olacaksınız
  Araştırmacılar göstermiş ki erken kalkmak yaratıcı potansiyelinizi serbest bırakıyor. Ayrıca kendinize güveninizi geliştiriyor, çünkü tüm rakipleriniz uykudayken siz çalışmaya başladınız.
  Hatta en istemediğiniz meseleleri saat sabah 8’den önce çözmeye çalışın. Bu alışkanlık görevinizi yapmış olmanın vereceği mutluluk ile kalan gününüzü mutlu geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca rahatsızlık veren işleri erken yapmak stresinizi de azaltacaktır.
  Ayrıca eğer kendinizi iki buçuk saat daha önce uyanmaya alıştırabilirseniz bu size her gün 150 ekstra dakika kazandıracaktır. Haftada 17.5 saat, ve ayda fazladan 70 saatiniz olacak. Yılda ise fazladan 35 gününüz olacaktır.

Erken uyanmanın yanında faydalı olabilecek bir başka fikir ise: TELEVİZYON SEYRETMEYİN! Bunun faydalarına da başka bir yazıda değinelim.

Yorumlar

yorum