Menu

Öğlen uykusu yüksek tansiyonu düşürüyormuş

man-napping-resting640_1441063332981_141273_ver1.0
Siyestacılara iyi haber! Günlük öğlen uykusu kan basıncını yani tansiyonu düşürüyor ve daha önemlisi kalp krizi ve diğer kardiovasküler olay olasılıklarını düşürüyormuş.

Londra’daki Avrupa Kardiyoloji Toplumu konferansında yayınlanan sonuçlar böyle söylüyor. Gözlemlenen hipertansiyon hastası 400 kadar orta yaşlı erkek ve kadından alınan sonuçlar bunlar.

Öğlen uykusuna yatanlarda yüzde 5 daha düşük ortalama 24-saatlik ambulatör sistolik kan basıncı görülmüş. Bu çok küçük bir fark gibi görünse de, şef araştırmacı Doktor Manolis Kallistratos’un söylediğine göre bu minik yüzde değişikliği kalp krizi riskini yüzde 10 azaltıyormuş. Yani küçük bir değişiklik olsa bile büyük sonuçlara neden olabiliyor.

Siyestacıların bilmesi gereken en iyi sonuçları alabilmek için 1 saatlik uyku gerektiği.

Kallistratos’a göre bu araştırmada gelecek araştırmalarda çözülmesi gereken birkaç kısıtlama var. Başlangıç olarak bu çalışma sadece gözlem şeklindeydi. Bu olumlu değişikliğe öğlen uykusunun neden olduğunu ve başka bir değişikliğin neden olmadığını varsayıyor. Kallistratos ise bu sonuçtan emin çünkü söylediğine göre gün ortasındaki kan basıncındaki düşme ancak bir de insanlar gece uyurken görülüyor.

İkinci olarak hipertansiyon belirtileri oldukça ciddi şekilde kontrol edilse de bu herkes için geçerli olmayabilir.

Kallistratos’a göre kan basıncındaki en büyük düşme uykunun REM safhasına geçmeden hemen önce oluyor. Bu nedenle sadece dinlenmek değil gerçek bir uyku gerekli.

Günümüz iş dünyasında günlük 8 saat çalışmanın arasında uyumak istemek biraz absürt karşılanabilir. Ancak bu tarz öğlen uykusunun başka faydaları da keşfedilirse kim bilir? Belki bir gün bizde de bu normal karşılanabilecektir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *