Menu

Norveç’deki bu köy gün içerisinde güneş ışığı alabilmek için dev aynalar kullanıyor

Rjukan-Makes-Use-Of-Mirrors-For-Sunlight-3-750x350
Rjukan’a hoş geldiniz. Burası Norveç’de Gaustatoppen dağlarıyla çevrelenen bir vadinin derinliklerinde yerleşmiş ve yılın 6 ayı boyunca gölgede kalan küçük bir köy. Köyün sakinleri Eylül ayından Mart ayına kadar dağlar tarafından bloklanan güneşe hasretlermiş. Bu oldukça tehlikeli bir durum çünkü güneş ışığı birçok şey için gerekli. Buldukları çözüm ise ilk aklınıza gelen çözüm: Dev aynalar.
Rjukan-Makes-Use-Of-Mirrors-For-Sunlight-610x407Rjukan-Makes-Use-Of-Mirrors-For-Sunlight-6-610x405
2013 yılında hayata geçirilen fikir sayesinde şehrin pazar meydanı güneş ışığı alıyor. Üç tane heliostatik aynayı köyden 450 metre yükseklikteki tepenin üzerine sabitlemişler. Bu aynalar güneş ışığını yakalayıp köy meydanına yansıtıyor. Aynalar 600 metrekarelik bir alanı aydınlatıyor ve bilgisayarla kontrol edildikleri için güneşin pozisyonunu da takip ediyorlar. Her 10 saniyede bir hareket eden aynalar gün içerisinde sakinlerin güneş ışığı almasını sağlıyor.
Rjukan-Makes-Use-Of-Mirrors-For-Sunlight-5-610x404
Aslında bu fikir 100 yıl önce ortaya atılmış olmasına rağmen teknoloji ancak yakın zamanda gerçekleştirilmesine izin vermiş. 1928 yılında bir teleferik tasarlanmış ve köy halkının dağın tepesine çıkartılıp biraz biraz güneşle haşırneşir olmaları sağlanmış. Bu teleferik hala çalışıyormuş.
Rjukan-Makes-Use-Of-Mirrors-For-Sunlight-4-610x405
2005 yılında Martin Aderson Arizona’daki güneş ışığını yansıtması için bir kısmı aynalarla kaplı bir spor stadyumunu öğrenince tekrar canlanmış. Ayrıca İtalya’da bir köy de güneş ışığını aynalarla köylerine yansıtıyormuş. Anderson bunun üzerine 850000 dolar toplayarak köylülerin sayesinde bu projeyi gerçekleştirmiş ve bu sayede köylüler hasret kaldıkları güneş ışığına kavuşabilmişler.
Rjukan-Makes-Use-Of-Mirrors-For-Sunlight-2-610x407

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *