Menu

Nepal’de Doktor Sanduk Ruit, geliştirdiği ameliyatla 25 dolara 5 dakikada kataraktı iyileştiriyor.

Doktor Sanduk Ruit 100000 ‘den fazla kişinin görmesini sağlamış, büyük ihtimalle tarihteki herhangi başka bir doktordan daha fazla. Hastaları hala gelmeye devam ediyor, dağlardan, uzak köylerden ününü duyan insanlar onun neşterinin altına yatarak sevdiklerini tekrar görebilmenin ümidiyle bekliyorlar.
nepal
Ameliyattan 1 gün sonra göz bantını açınca hastaları net bir şekilde görebiliyor. Birkaç saat sonra ise evlerine dönüyorlar, zıplaya zıplaya ve şarkı söyleyerek.

Körlükle savaşta dünya şampiyonu olabilir Nepalli göz doktoru Doktor Sanduk Ruit. Dünyada 39 milyon kişi körlükten muzdarip ve bunların yarısı katarakt yüzünden. Bunun dışında 246 milyon kişi ise görme problemi çekiyor Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre.

Fakir bir ülkede yaşayan kör bir adamsanız geleneksel olarak hiçbir ümidiniz yok. Ancak Dr. Ruit’in geliştirdiği katarakt mikro ameliyat tekniği göz başına sadece 25 dolara mal oluyor ve hemen hemen her defada başarılı sonuç veriyor. Hatta Nepal yöntemi Amerika’da okullarda öğretilmeye başlanmış.

Thuli Maya Thing katarakttan muzdaripti. Ancak ameliyattan sonra 20/20 görüş kazanmış. 50 yaşındaki Thing çocuklarını görememekten, sobada yakmak için çalı ya da su getirememekten şikayetçiydi. Yemek pişiremiyordu ve defalarca düşmüş ve bir defa da ateşten yanmıştı. Bu nedenle hastahanenin önünde bekleyen Thuli Maya ameliyat odasına alındı. Burada ilaçla uyuşturulan sol gözüne mikroskopla minik bir delik açan doktor Ruit gözden kataraktı çıkartarak avucuna yerleştirdi. Sert yapıda sarımsı ve 8 milimetre uzunluğunda bir küçük diskti.

Doktor Ruit göze yeni bir lens yerleştirdi ve operasyon tamamlanmıştı. Hepsi 5 dakika sürdü. Ardından sağ göze de aynı operasyonu yapan Doktor Ruit Maya’nın görüşünü kazanacağı konusunda kendinden emindi. Ve ekledi “bizim sonuçlarımız çok net! Başka herhangi bir tıbbi müdaheleye benzemiyor”

Gelişmiş ülkelerde katarakt ameliyatı çok pahalı ve karmaşık makinalarla yapılabiliyor. Ancak bu makinalar fakir ülkelerde yok. Bu nedenle Doktor Ruit başkalarının çalışmalarını geliştirerek küçük kesikli mikroameliyat tekniğini geliştirip kataraktı tedavi etmeyi başarmış.

İlk başta Dünyanın her yerinde olduğu gibi insanlar onunla dalga geçmeye çalışmış, çalışmalarını aşağılayıp madara etmeyi denemişler. Ardından Amerikan Göz dergisi rastgele bir deneme raporu yayınlıyarak Doktor Ruit’in tekniğinin batının gelişmiş makinaları ile aynı derecede iyileştirme oranı olduğunu yayınlamış (6 aylık takipte %98 iyileşme yüzdesi). Tek farkla, Doktor Ruit’in metodu daha hızlı ve ucuzmuş.

Amerika’dan doktorlar Doktor Ruit’in yanına gidip ondan bu tekniği öğreniyorlarmış. Bu doktorlardan Utah’daki Moran Göz Merkezi’nde çalışan Doktor Geoffrey Tabin’e göre bu ameliyat tekniğinin başardığını kendileri 1 milyon dolarlık makinalarla ancak yapabiliyorlar.

Ayrıca Doktor Geoffrey’e göre makinaların kullanılamadığı bazı durumlarda, mesela katarakt çok büyükse Amerikan normal ameliyat tekniği zayıf kalıyor ancak Doktor Ruit’in tekniği başarılı oluyor.

Doktor Ruit’in belirttiğine göre 120000 adet katarakt ameliyatını gerçekleştirmiş. Ayrıca Doktor Ruit sadece bu ameliyatı değil tüm bir göz bakım sistemi geliştirmiş. Tilganga Göz Enstitüsünü kurmuş ki bu enstitü hastahaneler, klinikler ve eğitim programları düzenliyor. Bu göz enstitüsü ayrıca yılda 30000 göz ameliyatı gerçekleştiriyor, yarısını da fakir hastalara bedavaya yapıyor.

Tilganga göz enstitüsü ayrıca yılda 450000 adet minik göz lensi üretiyor, ve maliyeti 3 dolara getiriyor. Batıda ise aynı lensin maliyeti 200 dolar. Kalitesi mükemmel ve şimdiden 50 ülkeye ihraç ediyorlar. Ayrıca gözünü kaybetmiş hastalara gerçekçi göz protezi de üretiyorlar yine 3 dolara.

Doktor Ruit şu an 61 yaşında, Nepal’in kuzeydoğusundaki ücra bir yerde büyümüş, Hindistan’da tıp okumuş ve şu an geliştirdiği modeli düşük gelirli ülkelere taşıyor. “Eğer bunu Nepal’de başarabilirsek, Dünya’nın herhangi bir yerinde yapılabilir.” kendi sözleriyle.

İnsani yardım hakkında insanlar bazen şüphelerini dile getiriyor. Gerçekten de insanlara yardım etmek bazen göründüğünden çok daha zor. Ancak bazen mucizevi de olabiliyor. 25 dolarlık bir ameliyat 50 dolara iki göz, ve insanın görme yeteneğini geri kazandırmak. “Bu aslında çok küçük bir bedelle bir insan hayatında çok büyük bir etki.” diyor Doktor Ruit, görüşünü yeniden kazanmış hastalarına bakarken.
thuli_maya
Aynı anda Thuli Maya ise dans ediyor.

Kaynak

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *