Menu

NASA araştırmacılara insan dışkısını tekrar yemeğe dönüştürmeleri için 200 bin dolar ödedi

SpacePoop_1024
Uzayda kendimize kolonize edeceğimiz yeni gezegenler ararken gelecek nesiller kendi dışkılarını yemek durumunda kalabilir. Nasa böyle bir projeyi destekliyor.

NASA Güney Carolina’daki Clemson Üniversitesi’ndeki araştırmacılara 3 yıllığına yılda 200 bin dolar ödeyecek. Bunun karşılığında araştırmacıların tek yapması gereken insan dışkısını yeniden dönüştürerek Mars kolonisinde ya da uzaydaki ileri gezilerde kullanılabilecek bir nevi sentetik yemeğe çevirmeleri.

Bu para Amerika’nın etrafındaki üniversitelere ödenen 8 projeden biri. Tüm bu projeler “Amerika’nın uzay programının ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi, ilk aşama teknolojiler”.

Bu kaka projesi için bilim adamlarının elinde daha önceki yapılmış çalışmalardan çok fazla bilgi halihazırda olmasa da “İnsan dışkısını yeniden dönüştürmek için sentetik biyoloji” konulu bir araştırma mevcut.

NASA’ya göre uzay keşif çabalarında böyle bir buluş çok önemli olabilir.

Uzay mekiği programı 2011’de bitirildikten sonra NASA ticari taşıyıcılarla uzaydaki uluslararasi uzay istasyonuna yiyecek malzemeleri ulaştırıyor.

Aynı zamanda astronotların kendi yiyeceklerini kendilerinin yetiştirmesini sağlamaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde astronotlar uzayda yetişen ilk sebzeleri yemişti.

Uzay istasyonundaki astronotlar zaten kendi idrarlarını içmekteler. Ve büyük tuvaletlerini uzaya atmak amacıyla depoluyorlar.

Nasa’nın desteklediği diğer araştırmalara buradan ulaşabilirsiniz. Kim bilir belki siz bir çözüm geliştirir parayı alırsınız.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *