Menu

Kumaş betondan hazır ev. VİDEO

55 metrekarelik betondan ev, 2 saat içerisinde 2 kişi tarafından kurulabiliyor, ve 24 saat içerisinde de kullanıma hazır hale geliyor.
concrete-canvas-shelter-600x396
Prefabrik mi? Değil, tahtadan mı? Hayır. Bildiğiniz beton ancak kumaş beton denilen yeni bir teknoloji. Çimento ile işlenmiş kumaş da diyebiliriz.

  Bu kumaş betondan evler 4 aşamada kuruluyor.
  concrete-canvas-deployment-600x383

 1. Yerleştirme
  Kumaş beton ev kurulumun yapılacağı mekana yerleştiriliyor. Geldiğinde hava ve su geçirmez bir muşambanın içerisinde vakumlanmış olarak geliyor. Bu muşamba açılarak kumaş bir araba yardımıyla açılıp kurulacağı alana oturtuluyor.
 2. Şişirme
  Yanında gelen küçük bir hava pompasını kullanarak bu bina aynı bir şişme su yatağı şişirilirmiş gibi şişiriliyor. Şişirildikten sonra zemini çiviyle yere çakılıyor ve üçüncü aşamaya hazır hale geliyor.
 3. Sulama
  Yüzeyi doyuncaya kadar su sıkılıyor binamızın üzerine.
 4. Kurutma
  24 saat sürüyor yapının son şeklini alması ve bundan sonra kullanıma hazır.

concrete-canvas-shelter-interior-600x377
Bu binalar toprak, su yada karla kaplanabilir ve mükemmel bir izolasyon ve koruma sağlar. Videoya bakacak olursanız yakılıyor, kaynak makinasıyla ısıtılıyor ancak bildiğimiz beton olduğu için yapı hiçbirinden etkilenmiyor. Plastikle kapalı iç yüzeyse steril bir ortam sağlıyor medikal ameliyatlara bile uygun.
https://www.youtube.com/watch?v=vv3SII568v0
Böyle bir yapı 10 yıldan uzun bir süre dayanıyor. Ve fiyatı ise 50 bin ile 60 bin lira arasında değişiyor. İki değişik boyu mevcut, bir tanesi dairesel ve 25 metrekare büyüklüğünde büyüğü 55 metrekare.

Kumaş betonun diğer kullanım alanları
concrete-canvas-roll-600x450
Kumaş beton rulo şeklinde alınıp diğer genel amaçlı inşaat için de kullanılabiliyor. Mesela su kanalı yaparken, yada havuz yapımında, veya toprak kaymasını önleyen istihkak duvarı yapımında kullanılabilir.

Birbirinden ilginç konuları işleyen yazılarımızı takip edebilmek için lütfen aşağıdaki yere tıklayıp Facebook sayfamızı beğenin.

concrete-canvas-slope-protection-600x400

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *