Menu

Elon Musk’un yeni projesi: Hiperdöngü (hyperloop), yani saatte 1200 km süratle giden bir tren

hyperloop-new-ft
Bildiğiniz gibi Paypal’ın kurucusu, SpaceX şirketinin ve Dünya’daki en popüler elektrikli arabayı üreten Tesla şirketinin sahibi olan Elon Musk gözünü yeni bir projeye dikmiş durumda. Başlıktan da okuduğunuz gibi vakumlu tüpte duvarlara dokunmadan seyahat eden ve saatte 1200 km sürate ulaşacak bir manyetik tren.

Bir uçaktan daha hızlı gidecek olan bu trenle ilgili planlar heyecan verici derecede gerçek ve Kaliforniya’da bir şirketle test sisteminin kurulması için anlaşma imzalandı bile.

8km’lik pilot projede yol çok kısa olduğu için 1200 km sürate ulaşılamayacak ancak bu gerekli olan ilk adım. Bu test rayının yapımına gelecek sene başlanacak.

Hiperdöngü Elon Musk tarafından 2013 yılında ortaya atılmıştı. Düşük basınçlı tüplerin içerisinde inanılmaz süratlere ulaşacak minik kozalarla sanki eskiden bir binanın çeşitli yerlerine posta göndermede kullanılan pnömatik tüplere benzer bir sistem kullanarak insanları gidecekleri yerlere ulaştırma fikri. Bu sistem, teoride inanılmaz derecede ucuz ve enerji verimi de inanılmaz derecede yüksek.

57 sayfalık fikri özetleyen bir dökümanla ortaya çıkmasına rağmen Musk itiraf etti ki bu projeyle çok fazla ilgilenemedi. Geçen senenin sonunda bir grup mühendis Hyperloop Transportation Technologies şirketini kurarak topluluk fonlama yöntemiyle projelerine destek bulmaya çalıştılar. Los Angeles’i Kaliforiya’ya bağlamak için otoyolun yanında inşa etmek için de arsa sahipleri ile 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladılar.
hyperloop-
Hiperdöngü dev bir tüpün içinde kısmi bir vakum oluşturup, insanların içerisine oturduğu kozaları mıknatıslar ile sürtünmesiz olarak inanılmaz süratlere ulaştırarak çalışıyor. Kozalar duvarlar karşısında bir dizi pervane kullanarak yastıklanacak ve tüm sistem rayların dışını kaplayacak güneş panelleri sayesinde güneş enerjisi ile çalışacak.

160 km’lik bir yol boyunca bu sistem 1200 km sürate ulaşabiliyor, ancak bu işin hesaplarının arkasında olan mühendislerin geçen sene Wired dergisine söylediği üzere kozalar daha da hızlı hareket edebilir. Saatte 6500 km sürate bile çıkmak mümkün. Bu sürat Çin’den New York’a 2 saatte seyahati mümkün kılacak. Aşağıda sistemin dijital olarak tanıtımını görebilirsiniz.

Sistemi destekleyen bilim oldukça sağlam olsa da pratikte çalışıp çalışmayacağı ve güvenli olup olmayacağı konusundaki sorular hala mevcut.

Emekli fizikçi ve süperiletken maglev konseptini keşfedenlerden biri olan James Powell’a göre tüm sistem tek bir noktadaki bir hata ile durabilir. Tüp çok büyük bir hassaslıkta inşa edilmeli çünkü duvarın pozisyonu birkaç santimetre düz olmasa bu bile bir kazaya neden olacaktır.
n_mj_hyperloop_130813
Beklenen o ki bu yeni test yolu bu tip soruları cevaplayacak. 8 km’lik test yolunda sürat saatte 322 km olabilecek. Ancak amaçlanan sistemin çalışıp çalışmayacağını göstermek. Ayrıca Musk da kendi test yolunu Texas’da inşa edip şirketlere ve öğrencilere denemeleri için sunacağını açıkladı.

Konseptin ispatından sonra projenin büyütülmesi çalışmalarına başlanabilir. Sistem bir otoyoldan yada normal bir hızlı tren’den birkaç kat ucuza mal oluyor.

Anlaşılan içerisine atlayıp İstanbul’dan New York’a 1.5 saatte gidebileceğimiz Hiperdöngü’nün yapılması için biraz zaman lazım. Ancak kim bilir, 2 sene önce proje ortaya konuldu ve çoktan test yolunun yapılmasına başlanıldı bile.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *