Menu

Bridgestone firması bisikletinizin lastiğini bununla değiştirmeyi planlıyor.

Bridgestone’un havasız lastikleri, 2011’de ilk ortaya çıktı. Patinaj yapan ve hava kaçıran şişirilebilir bir iç lastik yerine, tekerleğin rulo şeklini almasına yardımcı olmak için sert plastikten bir reçine dizisi kullanıyor. Askeri araçlar ve ATV’ler bu sıradışı tasarımı benimseyen ilk araçlar olsa da, Bridgestone yakında bu havasız lastikleri bisikletin kullanımına sunmaya yönelik bir versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Ancak Bridgestone’un iç lastiğin ve bisiklet tekerleğinin jantlarının bir bölümünü termoplastik reçine destekleriyle değiştiren yaklaşım, sürücüye lastiklerindeki hava basıncını ayarlamasına gerek duymadan darbeleri emmek ve genel olarak yumuşak bir sürüş sağlamak için tasarlanmış.

Otomobiller için nihayetinde kabul görürse, havasız lastikler yakıt verimliliğini artırma potansiyeline de sahipmiş. Çünkü zamanla şekilleri küçülmez veya kaybolmaz, aynı zamanda tehlikeli bir şekilde patlamazlar ve bu nedenle normal lastiklerden daha güvenliler. Bisiklette bu lastikle gelecek olan devrimden sonra, bisikletçiler artık bir pompa taşımak ya da yedek bir iç boru ile uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Bridgestone, havasız bisiklet lastiklerini 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları’nın hemen öncesinde 2019 yılında tüketicilere sunmayı ümit ediyor.

Yorumlar

yorum