Menu

Bilim adamları şeffaf tahta geliştirdi

160523141457-clear-wood-tease-super-169
Ağaçlar binlerce yıl boyunca Dünya’nın en önemli mimari eserlerinin en önemli yapı taşlarından biri olmuştur.

Günümüzde, mimarlar ve mühendisler yapıları inşa edebilmek için daha çevreyle dost malzemeler bulmaya çalışırken bu organik maddeye beklenmeyen bir şekilde dönüp tekrar baktılar.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Maryland Üniversitesindeki bilim adamları, normal tahtalardan daha üstün özelliklere sahip ve şeffaf bir tahta geliştirmeyi başardılar.
160523141710-clear-wood-in-text-4-exlarge-169
Üniversitedeki profösörlerden Dr. Liangbing Hu’ya göre bu görünmez tahta normal tahtadan daha sağlam ve plastik gibi malzemelerin yerine kullanılabilirmiş.

Ayrıca bu malzemeyi çelik ve camın yerine kullanmak daha kolay ısıtma ve daha az yakıt kullanımı gibi faydalar da getirecek.

Nasıl Yapılıyor?
Hu şeffaf tahta yapımının sürecini iki aşamada açıklıyor:
Birinci aşama lignin (büyük bitkilerde bulunan bir organik madde) kimyasal olarak yokedilir. Bu aşama ağaçtan kağıt yapımında da mevcut. (Lignin ağaca sarımsı rengini veren maddedir.)
160523120805-clear-wood-in-text-2-medium-plus-169
İkinci aşamada ise ağacın damarlarına ya da içerisindeki kanallara enjekte edilen yapıştırıcı türü bir madde var. Hu’ya göre bu madde ağacı güçlendiriyor.

Şeffaf tahtanın avantajları
Bu madde camın yerine geçebilir. Cam pencereler yaz ve kış ısı yalıtımında büyük problem teşkil ediyor. Doğal bir yalıtkan olan ağaçlar; soğuğu dışarda tutmada ve yazın soğuk yerlerin serinliğini muhafaza etmede çok daha başarılılar.

Ayrıca araştırmaya göre şeffaf ağaç güneş hücreleri ve güneş enerjisinden elektrik elde etmede diğer şeffaf maddelerden daha elverişli. Eğer bir güneş panelinin yanına şeffaf tahta yerleştirirseniz emilen ışık yüzde 30 artıyor. Yani ışığı tutarak hapsetmede çok daha başarılı.
160523120818-clear-wood-in-text-3-medium-plus-169
Çelikten daha güçlü
Doktor Hu’ya göre bu madde çelikten çok daha güçlü bir hale getirilebiliyor ve özellikleri nedeniyle çok daha hafif.

Şu an üretime geçmemiş olsa da küçük bir model evde test edilen bu madde, evin tavanına komple döşendi ve ısı yalıtımında çok başarılı olduğunu aynı zamanda evin içerisine ışık geçirebildiğini gösterdi.

Kaynak: CNN

Yorumlar

yorum