Menu

Bu küçük şeyler aslında birer minik robot. Ve bu robotlar herşeyi üretebiliyor, kendi araç-gereçleri de dahil.

sri-micro-factories-6
SRI International firması mikro-robotlar geliştiriyor. Her bir minik robotun kendi gereci var ve birkaç robot biraraya gelerek makro boyutta ürünler üretiyorlar. Bu minik robotlar aslında küçük mıknatıslar ve bir baskı devre üzerinde oluşturulan manyetik alanla kontrol ediliyorlar. Yani bu minik robotlar düşük maliyetli maddelerle üretilmiş ve toplu üretime uygunlar.

Baskı devre robotun hareket edeceği yön ve hızı belirliyor, esnek yüzeyler üzerinde saniyede 35 santimetrelik hareketlere ulaşabiliyor.

Robotları kontrol ise paralel görevler üzerinde çalışan bir karınca ordusunu hareket etmek gibi. Robotlar kullandıkları gereçlerle birbirinden ayırdediliyorlar.

SRI firmasına göre binlerce mikro robotu kontrol ederek yüksek kaliteli makro boyut ürünler üreterek milimetre seviyesinde yapısal kontrol mümkün.

Mesela bazı mikro robotlar elektronik bileşenleri taşıyacak, bazı mikro robotlar sıvıları bırakacak, diğerleri ise kalite analizi yapacak.

Bu robotlar mobil robot kutusuna koyulacak bu da mikro fabrikanın herhangi bir büyüklükteki parçaları üretmesine imkan sağlıyor.

MİNİK FABRİKALAR

SRI ayrıca bu minik robotların ihtiyaç duydukları aletleri kendilerinin yapmasının da bir yolunu bulmuş. Bütün bu mikro robotlar temelde aynı oldukları için gereçleri ile çok farklı işleri yapabiliyorlar. Bu robotlar kendi gereç atölyelerini kurarak diğer robotlar için gereç üretebilir.

Mikro robotlar ayrıca sıraya dizilerek birbirlerini tamamlıyabilir. Bu herhangi bir göreve adapte olmalarını sağlar.

SRI robot programının şef bilim adamı Ron Pelrine‘e göre bu mikro-robotlar diğer daha büyük robotlarla entegre edilerek bir nevi robot bağışıklık sistemi gibi hareket edebilir. Büyük robotu gözlemler, bakımını yapar ve gerektiğinde tamir eder.

Robot şirketi ayrıca robotları daha büyük bir kesinlikle kontrol edebilmek için manyetik askı teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Yorumlar

yorum