Menu

Avustralya’dan beyaz köpekbalıklarını toplamak için denize kan dökmek yerine yeni yöntem: AC/DC dinletiyorlamış!


Belgesel ekibi büyük beyaz köpekbalıklarını çekebilmek için yeni bir teknik keşfetti. Su altı hoparlörlerinden Death Metal müzik çalmak.

Discovery Channel ekibi, köpekbalığı haftası nedeniyle Jaws’ın gelini adıyla bir büyük beyaz köpekbalığı bulmaya çalışıyordu.

Belgesellerinde göstermek için 5 metrelik 1.6 ton ağırlığındaki bir köpekbalığı arayan ekip, suyun altına bir hoparlör indirerek köpekbalıklarının buna tepkisini görmek istediler. İstedikleri gibi bir köpekbalığı bulamadılar ancak iki tane başka büyük beyaz köpekbalığı buldular ki bunlardan bir tanesi 4 metre uzunluğundaydı.

Köpekbalıkları vücutlarındaki duyargalar yardımıyla sudaki titreşimleri algılıyorlar, ve bilim adamlarının tahminine göre heavy metal müzikteki düşük frekanslı titreşimler çırpınan balığa benziyor.

Garip bir taktik ancak köpekbalığı avcıları bu tekniği daha önceden farketmişler bile. Matt Waller adındaki köpekbalığı turu operatörünün buluşuna göre AC/DC dinletilen köpekbalıkları davranışlarını değiştiriyor.

Su altındaki hoparlörlerden çalınan AC/DC, köpekbalıklarının direkman kayığa yüzüp kafalarını su altındaki kafese sürtmelerine neden oluyor.

Bugüne kadar köpekbalığı yakalamak isteyenler suya kemik, kan ve balık parçaları içeren maddeler atıyorlardı.

Kaynak

Yorumlar

yorum