Menu

Dünya’yı sarsan Singapur’daki 14 yaşında öğrencilerin matematik problemi. Siz çözebilecek misiniz acaba?

math-problems
Singapur’da 14 yaşındaki matematik olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilere sorulan bu soru interneti çalkaladı. Başlangıçta size de bu problem çözülmesi mümkün değil gibi gelecek. Ancak aslında çözümü basit. Çözümü aşağıdan açmadan önce bir düşünün bakalım bulabilecek gibi misiniz? Bir ipucu: Verilen seçenekleri inceleyin. Biz çözümü yine bu sayfaya yarın sabahtan yerleştireceğiz. Öncesinde size biraz düşünme fırsatı verelim istedik.

Problem şöyle:

Ayla Ahmet ve Nihat’la yeni tanışmıştır. Ahmet ve Nihat Ayla’nın doğum gününü öğrenmek isterler. Ayla doğum gününü direk söylemez. Onlara 10 ihtimal sunar:

Mayıs 15 Mayıs 16 Mayıs 19
Haziran 17 Haziran 18
Temmuz 14 Temmuz 16
Ağustos 14 Ağustos 15 Ağustos 17

Ardından Ayla Ahmet ile Nihat’dan birine doğum gününün ayını, öbürüne ise gününü söyler.

Ahmet: Ayla’nın doğum gününü bilmiyorum. Ancak Nihat’ın da doğum gününü bilmediğine eminim.
Nihat: Başlangıçta Ayla’nın doğum gününü bilmiyordum. Ancak şimdi biliyorum.
Ahmet: O zaman ben de Ayla’nın doğum gününü biliyorum.

Siz anlayabildiniz mi Ayla’nın doğum gününü? Yorumlarda yazın düşüncenizi.

ÇÖZÜM:
Ahmet Nihat’ın doğum gününü bilmediğine emin olduğuna göre Mayıs ve Haziran aylarını eleyebiliriz. Çünkü eğer doğum günü Mayıs ve Haziran aylarında olsaydı sadece Nihat’ın bildiği gün 19 ya da 18’i olabileceği için, Nihat’ın doğum gününü bilme ihtimali olurdu. Buradan anlıyoruz ki doğum günü Temmuz ya da Ağustos aylarından birinde ve böylelikle Ahmet Nihat’ın doğum gününü bilmediğine emin.

Ardından Nihat doğum gününü bilebiliyor yani kalan seçeneklerden Temmuz 14 ve Ağustos 14’ü de eleyebiliriz. Nihat eğer 14 rakamını bilseydi doğum gününü yine bilemiyor olurdu. Doğum günü Temmuz 16 yada Ağustos 15 yada Ağustos 17.

Ardından Ahmet de doğum gününü sadece bildiği aydan bilebildiğine göre demek ki doğum günü aynı ayda kalan tek seçenek olan Temmuz 16.

CEVAP: TEMMUZ 16

Ayla keşke bizi bu kadar uğraştırmayaydın…

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *