Menu

Atomlar ne büyüklüktedir? Bunu anlatmayı bırakın hayal etmek bile çok güç. Ancak Türkçe altyazılı videomuz bu konuda yardımcı olabilir.

atom
Atomlar bugünlerde Dünya’da en çok bulunan şeylerden bir tanesi. Ancak 19. yüzyılın sonlarında keşfedilmişler. Gerçi tarihte Aristo’sundan tutun da birçok düşünür maddenin en küçük bölünemez parçacığının olması gerektiğini öne sürüp ona bir isim vermiş ancak bildiğimiz anlamda atomun yapısı ve özellikleri için bilimin biraz daha ilerlemesi gerekmiş. Çok küçük olmalarına ve her tarafımızı çevrelemelerine rağmen birçoğumuz atomun ne büyüklükte olduğunu bilmiyor.

yaban_mersiniAslında gerçek cevap hayranlık verici ve aynı şekilde korkutucu. Eğer bir greyfurttaki her bir atom yaban mersini büyüklüğünde olsaydı greyfurtun Dünya büyüklüğünde olması gerekirdi. Yani Dünyanın büyüklüğü kadar yaban mersini toplayacak olursanız bu yaban mersini sayısı greyfurtun içindeki atomların sayısına eşit olacaktır.

Başka bir şaşırtıcı gerçek ise Atom’un çekirdeğinin yoğunluğuyla ilgili. Eğer 6,200,000,000 (altı milyar iki yüz milyon) arabayı 2.5cm x 2.5cm x 2.5cm boyutlarında bir küp boyutlarına sıkıştırabilseydiniz, bu küpün yoğunluğu atomun çekirdeğinin yoğunluğuna eşit olacaktı.

Biraz gözünüzde canlandırabildiniz mi? Bir de aşağıdaki videoyu seyredin.

Türkçe altyazılı video:

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *