Menu

Dünya üzerinde bir zamanlar böyle bir yaratık da yaşamış. Tully canavarı.

tully_canavari
60 yıl önce Amerika’da bir kömür madeninde fosili keşfedilen bu yaratık uzun yıllar bilim adamlarını oldukça meşgul etmiş. Çünkü bu yaratık bir ressamın canlandırdığı resminden göreceğiniz gibi günümüzdeki hiçbir yaratığa benzemiyor. Kocaman kaşık gibi bir kuyruğu, incecik uzun bir boynu ve ağzı, ve de uzun bir çubuğun ucuna yerleştirilmiş gözleri var. Yani anlıyacağınız gerçek bir yaratıktan daha çok Walt Disney çizgi filmlerindeki bir fantastik hibrit yaratığa benziyor.
tully_fosil
Bilim adamları, latince ismi Tullimonstrum gregarium olan veya anlıyacağımız adıyla fosili bulan adamın ismiden Tully Canavarı adıyla bilinen bu yaratığın yukardaki fosilini keşfettikten sonra yıllar boyunca bu yaratığın ne tür bir yaratık olduğunu anlamaya çalışmışlar. Yıllarca bu yaratığın omurgasız bir vertebra mı, yoksa bir tür eski kurt solucan türevi bir yaratık mı olduğunu anlamaya çalışmışlar. En sonunda bulmuşlar ki bu yaratık Bofa balığının bir kuzeni ve de herşeyden önemlisi omurgalı bir hayvanmış.

İlk omurgalılardan olduğu düşünülen bu hayvanın taramasında keratinden (tırnakları oluşturan madde) dişlere de sahip olduğu bulunmuş. Acaba soyu tükenmeseydi ve günümüze kadar gelseydi nasıl olurdu bunu hayal etmek de size kalmış.

Yorumlar

yorum