Menu

Dibe vurduğunuzda hayatınızı yeniden inşa etmek için 8 öneri

depresyon
“Hayat bazen acımasız bir öğretmen gibidir. Önce sınav yapar, sonra ders verir.” Okan Bayülgen’in bir filminden aldım bunu. Eminim her insan gibi sizin de oldukça kötü günleriniz olmuştur. Bazen de herşeyden ümidinizi keserek dibe vurduğunuzu hissedersiniz. İşler umutsuzca içinden çıkılamayacak hal aldığında ise benim hep aklıma gelen bir aile büyüğüm var:

Kendisi bana askeri liseden atıldığı zamanı anlatmıştı. Bir sebepten atılmış ancak önemli olan bu değil, atıldığı gün bir karamsarlık içerisinde sağa sola gidip söylediğine göre kendini denize atarak intihar etmeyi bile ciddi ciddi düşünmüş. Rıhtımda harcadığı 10 dakika boyunca 3 defa kendini atmaya ramak kalmış ancak yapamamış, ve o günü bu şekilde atlatmış. Ardından bir çok uluslu bir şirkete girerek yükselip genel müdür olunca ve geri dönüp baktığında o gün büyük bir gönül rahatlığı ile söyleyebiliyordu ki: “Aslında o gün, hayatımdaki en iyi günmüş! Düşün, intihar etmeyi düşünüyordum halbuki.”

İçimizi rahatlatacak çok güzel bir söz vardır. “Herşey olacağına varır.” deriz hani. Bu cümleyi bu haliyle ele alıp herşeyi bırakın da demiyoruz tabii ki. Elinizden geleni yapın, her kapıyı zorlayın, yapabildiğinizin en iyisini ve en mükemmelini yapmaya çalışın. Ve bunun yanında unutmayın ki hayatın hayal gücü her zaman sizin hayal gücünüzün ötesindedir.

Bunun dışında da sizlere dibe vurduğunuzda tekrar hayatınızı kurabilmek için 8 önerimiz var:

 • Hayatınızda sizi en çok mutsuz eden şey nedir? Önce bunu bir anlayın.
  İleri hareket edebilmek için durmalı ve sizi geri çeken şeyi düşünmelisiniz. Sizi durduran şeyi bulabilirseniz tekrar yukarı çıkabilirsiniz. Kağıt kalemi önünüze alın ve sizi karamsar ve boşalmış hale getiren şey ve insanların bir listesini yapın. Ardından düşünün hayatınızdan bu şeyleri çıkarma şansınız var mı? Yoksa kötü etkilerini nasıl sınırlayabilirsiniz? Hadi bakalım fikirlerinizi yazın.
  Bazense kendi düşünce sistematiğimiz bizi bağlar ve geride bırakır. Bu durumda düşüncelerinizi ve duygularınızı dinleyin ve size ne söylemek istediklerini anlayın. Eğer ağırlıklı olarak düşünceleriniz negatifse bunları her birini ufak değişikliklerle pozitif olanlara dönüştürmeniz mümkündür. Bazen en büyük dersler en iyi öğretmenlerdir, oturup acı çekmek ve durumun adaletsizliğine ağlamak yerine bunlardan ders almamız gerekir.
 • Hayatınızı daha mutlu yapabilmek için küçük şeyler yapmaya başlayın
  Çoğu zaman büyük resme kapılır, daha iyi alışkanlıklar edinerek hayatımızı değiştirebileceğimizi göremeyiz. Her gün uyandığınızda kendinizi inanılmayacak kadar iyi hissettirecek birşey yapın. Bu ailenizi öpüp onlara sarılarak günaydın demek, beş dakika meditasyon, ya da en sevdiğiniz egzersiz olabilir.
  Kısa zamanda bu küçük pozitif değişikliklerin hayatınızda çok büyük değişiklikler yaratacağını göreceksiniz. Bu şekilde aradan çıkarak güzelliğinizle parlayabilirsiniz.
 • Size destek olacak arkadaşlarınıza ve ailenize dönün
  Bazen problemin ağırlığı tek başımıza taşıyamayacağımız kadar ağırdır, bu nedenle sizi seven ve düşünen insanlara bunu açmada duraksamayın. Size yardım edecek bir eli, ya da ağlayacak bir omuzu sunmaya hazır olacaklardır. Çünkü onlar sizi bir an önce ışıldarken görmek istiyorlar. Unutmayın, biz aynı bütünün parçalarıyız, bu nedenle ihtiyacımız olduğunda birbirimize yardım etmeliyiz.
 • Stres kaynağı olan şeylerden birer birer kurtulun
  Sizi en rahatsız eden şeylerden başlayarak birer birer stres kaynaklarınızdan kurtulun. Eğer bu çok küçük birşeyse bile, mesela eve gidince anahtarınızı rastgele bir köşeye atıyor ardından bulamamanın stresini mi çekiyorsunuz? Bir yer yapıp oraya asmayı deneyin. Bu tarz alışkanlıklar birbirine eklenerek çok büyük miktarda probleme dönüşebilir. Daha iyi huylar edinip stressiz yaşayabilmek için yıllarca edindiğiniz kötü alışkanlıklarınıza bakmak gerekir.
  Eğer bunlar huylarınız değil ve insan yada durumlarsa, üzerinde biraz düşünün en azından. Hayatınızdan silmeseniz bile nasıl değiştirebilseniz daha kabul edilebilir bir duruma gelebilirler?
 • Dinlediğiniz müzikleri iyi seçin
  Müzikler sadece bir insanın değil bir topluluğun modunu ve düşüncelerini bir anda değiştirebilir, onları karamsarlığa, acı çekmeye ve problemlere çekebilirler. Eğer seviyorsanız başka zamanlarda istediğiniz kadar dinleyin, ancak kendinizi dipte hissediyorsanız acılı müziklere bizce biraz ara verin. Eğlenceli halk türkülerimizden tutup Mozart’a kadar dinleyebileceğiniz o kadar çok seçenek var ki.
 • Bunu kendi kendinize tekrarlayın: “Bu benim hayatım!”
  Eğer hayata dair korkusuz ve kendine güvenli bir yaklaşımınız olursa dokunulmaz ve durdurulamaz bir hale gelirsiniz. Hayatta sizin karşınıza çıkabilecek her şeyi altedebilecek gücünüz ve yeteneğiniz var. Zorluklar sadece eğer izin verirseniz kazanabilir, bu nedenle içinizdeki iyiyi parçalamalarına izin vermeyin. Hayat sizin hayatınız ve bunu çok güzel bir başyapıta çevirmek de sizin elinizde. Davranışınızı değiştirin ve yukardaki cümleyi tekrarlayın.
 • Tutkularınızı takip edin
  Hayatın önünüze geçerek sizi gerçek tutku ve isteklerinizden alıkoymasına izin vermeyin. Her gün küçük de olsa hayal ve hedeflerinize doğru bir adım atın. Kısa zamanda gerçeklerin nasıl da birbirine eklenerek buna ulaşacağınızı göreceksiniz. Hayaller eğer siz çalışmazsanız kendi başlarına oluşmazlar. Eve gelip televizyon seyredene kadar gerçek tutkunuz üzerinde çalışın. Game of Thrones seyretmeyin demiyoruz ama ruhunuzu ateşleyecek ve hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak bir adım atmadan bunu bile yapmayın.
  Size nasıl bir hayat yaşayacağınızı kendiniz dışında kimse söyleyemez, ve sizin hareketleriniz tecrübe edeceğiniz gerçekliği belirler. Hareketlerinizi hayatınızda daha fazla görmek istediğiniz şeylere yöneltin.
 • Karar alın
  Mesela mutsuz olduğunuz bir işiniz yada geçinemediğiniz bir patronunuz var. Her gün kapıyı vurup çıkmak istiyorsunuz ancak çoluk çocuğunuz yada borçlarınız yüzünden bunu yapamıyorsunuz. Bu durumda karar alın. Yani eğer çok mutsuzsanız, artısıyla eksisiyle ele alıp o işi değiştirmeye karar verin. Bu kararı verdikten sonra o işle ilgili zorluklar daha az sizi rahatsız edecektir. Çünkü artık biliyorsunuz ki hepsi geçicidir.
 • Aklınızın başınıza gelen talihsizliklerle sürekli geviş getirmesine izin vermeyin. Kötü düşünceleri akıtın ve uzaklaştırın.
  Dibe vurduğunu hisseden çoğu insan problemlerden kendilerini bir an için bile olsa uzaklaştıramaz. Oturur ve gün boyu yanlış olan herşey hakkında mırıldanırlar. Halbuki beyinlerini kısa bir süre de olsa kapatıp yaşamaya ve hayata odaklansalar bundan çok büyük fayda sağlayacaklar. Bir yol kapandığı için orada beklemezsiniz, hemen başka bir kestirme bulup belki de ulaşacağınız yere daha hızlı ulaşacaksınız. Hayatın ağırlığı üzerinize çökse bile bu sizi gülümsetecek ve aklınızı bu kötü düşüncelerden uzaklaştıracak birşey yapmaktan alıkoymamalıdır.
  Yoga, egzersiz, en sevdiğiniz yemek, ya da sizi bir işe yoğunlaştıracak herhangi başka bir şey yapın. Eğer enerjinizi bir işe yoğunlaştırabilirseniz düşünceleriniz başka bir yere gidemeyecektir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *