Menu

Canlı taşla tanışın

Fantazi kurgu tipindeki yazıları okuyanlarınız yada sık film seyredenleriniz için taştan yapılmış yaratıklar pek yabancı değil. Tolkien’in kitaplarında bahsedilen Troll’lerden tutun, Mumya filmlerinde yada bir vampir filminde canlanan taştan heykeller alışık olduğumuz taş canlılar. Fakat eminiz böylesini hiçbir yerde duymamıştınız. Üstelik bu gerçek!
mRe4cl6
Pyura chilensis bir deniz canlısı. Suda durup, okyanus suyunu filtreleyerek besleniyor, beyni veya hissetmeye yarayan organları yok. Deniz kestanelerine benzeseler bile farklı bir evrimleşme tarihleri var. Şili ve Pru civarında yaşayan ve oldukça popüler bir yemek olan bu canlının en büyük özelliği organlarının sanki bir kayanın içine sıkışmış gibi gelişmiş olması.

Pyura chilensis’in cinsel yaşamı da bir memelinin perspektifinden bakınca oldukça egzotik. Erkek olarak doğuyorlar, ve ergenliğe eriştiklerinde çift cinsiyetli oluyorlar. Birbirleriyle çiftleşseler bile teorik olarak bir birey kendi kendisiyle de çiftleşebilir. Bu özelliği okyanusun devasa büyüklüğü düşünüldüğünde ve de hareket etmedeki kabiliyetsizlikleri dikkate alındığında belki de soylarını üretebilmek için edinmiş olabilirler.
800px-Piure_sobre_un_ostion
Başka bir dikkate değer şey bu yaratık hakkındaki ise kanlarında bulunan yüksek vanadium maddesi. İçlerinde bulundukları denizin içerdiği miktardan milyonlarca kat fazla vanadyum bulunuyor kanlarında. Bu ağır metalden nasıl faydalandıklarını bilmiyoruz, ki bu madde diğer hayvanların büyük çoğunluğu için zehirlidir. Ancak bu vanadyumun enerji depolamak ile ilgili bir özelliği olduğu düşünülüyor.

Bilim adamlarına ortaya çıkaracak oldukça fazla şey düşüyor bu konuda. Bu konuda da yine bilimin doğadan öğreneceği çok şey var.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *