Menu

Karşınızda Amerikan deniz kuvvetleri’nin geliştirdiği, her yüzeyde yuvarlanabilen ve yüzebilen Robo-Top

meet-guardbot-amphibious-robot-that-could-be-used-guard-soldiers-detect-bombs-perform
Amerikan deniz kuvvetleri insansız küre şeklinde suda yüzebilen ve çok farklı yüzey koşullarında yuvarlanarak hareket edebilen bir robotu deniyor.

GuardBot adı verilen bu robot Stamford, Connecticut’daki GuardBot şirketinin ürünü.

Bu robotun fikri ilk olarak 2004 yılında Mars’a gidecek bir robot tasarlamak amacıyla ortaya çıkmış. Ancak şimdi Amerikan deniz kuvvetleri bu robotu bilinmeyen toprakları korumak ve savaş sırasında keşif görevleri ile kullanmayı düşünüyor.

Robotun yaratıcısı olan Peter Muhlrad bu suda ve karada gidebilen robotu 7 yılda geliştirmiş. Suda saatte 7 km sürate erişebiliyor ve karada ki bu kum ve karla kaplı yerleri de içeriyor 30 km sürate erişebiliyor. Hatta 30 derece eğimdeki tepelere de tırmanabiliyor.

Robotun ağırlık merkezini ileri ve geri hareket ettiren sarkaç hareketini kullanan ve bu şekilde onun hareketini sağlayan bilgisayar algoritması, ve dokuz eksenli durağan kalmasını sağlayan hesapları robotun asıl teknolojisini oluşturuyor.

Bu teknolojinin başka bir güzelliği de ölçeklenebilir robot toplar geliştirmelerine imkan sağlıyor, 10 cm çapından 2.5 m çapına kadar değişik büyüklüklerde.

Robot topun iki tarafına yerleştirilmiş iki adet saydam yarım küreye yerleştirilen kameralar, ve bir dizi alıcı sayesinde birbirine zıt istikamette sürekli video kaydı yapabiliyor.

Bir şarjla 8 saat hareket edebilen bu robot uzaktan 2-8 Ghz data bağlantısı kullanarak kontrol edilebiliyor. İçerisine yerleştirilen bir lazer spektroskop sayesinde bomba yapmakta kullanılan kimyasalları 5 cm mesafeden tanıyabiliyor.

Defense One’a göre GuardBot’un teknolojisi bir dizi patent tarafından korunuyor, ve araştırma deniz kuvvetleri ile birlikte yürütülüyor. Yönetim lisansı kullanma hakkına sahip ancak geliştirici bu icadı ticari bir şekle dönüştürüp satışa sunabilir çünkü amerikan devletinden herhangi bir fon kullanılmamış.

Şu an GuardBot Amerikan Deniz Kuvvetleri savaş kavgaları laboratuarında operasyonel çevrede nasıl kullanılabileceği konusunda deneniyor. Zodyak botlardan robotun bırakılması ve tekrar zodyak bota alınması gibi sistemler geliştiriyorlar.

Muhlrad’ın takımı ayrıca yeni bir yazılım geliştirip Coğrafi Bilgi sistemlerini de entegre etmeyi planlıyor. Gelecekte komutanlar haritada bir nokta seçebilecek ve robot coğrafi verileri kullanarak o noktaya kendi yolunu çizip kendisi seyahat edecek.

Eğer fonlama alabilirlerse bu yazılımı 8 ile 10 ay arasında geliştirebilirlermiş, Muhlrad’ın Defense One’a söylediğine göre.
“Depending on if we get funding, we could develop that in 8 to 10 months,” Muhlrad told Defense One.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *