Menu

Zavallı ve acınacak haldeki insanların 14 alışkanlığı.

Eminim sizin de böyle bir tanıdığınız olmuştur. Benim bu tanıdığım başına gelen kötü olayları saatler boyunca anlatır ve bir anlamda insanı hayretler içerisinde bırakırdı. Çünkü Dünyadaki tüm kötülükler ayıptır söylemesi bu kadını bulur gibiydi. Kocası kızkardeşiyle kaçmış, evine hırsız girmiş, akrabaları arazilerine el koymuş, işyerinde müdürü ayağını kaydırmış yani artık bunlar ve bunlardan daha da kötüleri hep bu hanımı bulmuştu. Ben bu hanım için üzülür elimden gelen yardımı yapmak isterdim. Ancak yardım etmeye çalışıldığında da sinirlenir sadece üzüntüsünü paylaşmak ve kendisine yardım edilmesini istemezdi. Sanki bir anlamda sadece acı çekmekten zevk alıyor gibiydi.
the-us-misery-index-has-fallen-to-a-4-year-low
Bunun dışında hatırlarım arabesk şarkılar neydi öyle. Peki ya Küçük Emrah filmleri. İnanın küçükken Türk filmi seyretmeye korkardım. Her Türk filminin içerisindeki acı ve ağlamaklı atmosfer ve ortam beni gerer ve rahatsız ederdi.

Çoğumuz mutlu bir hayat yaşamak ister. Ailemizle, huzurlu evimizde, hafta sonları değişik yerler görerek, kedi, köpek besleyerek, aşkı ve arkadaşlığı paylaşarak yaşamak kime cazip gelmez ki? Tuhaftır ki bazı insanlar bütün bunları istemiyormuşçasına, çok az bir şekilde fayda gördükleri halde sefil ve zavallı olmayı seçerek bundan büyük bir keyif alırlar. Gerçekten de kaderin oynadığı oyunlar sonucu bir türlü şansı düzelmeyen insanları müstesna tutuyorum. Bazı insanlar zavallılığı tercih ederler. Zavallılık onların daha iyi bir iş, eş, arkadaş bulmalarına yaramaz, ancak yine de bunu yapmaktan vazgeçemezler. Peki neden bunu yaparlar? Bazı psikiyatrlar bunu araştırarak şöyle bir sonuca varmışlar. Sefillik bu insanlar için bir sanat formu. Hayatlarında herşey yolunda giderken yaşamdan keyif alamazlar. Acı çekerek hayatlarının ve yaşadıklarının farkına varırlar. Hayatlarının anlamını bu şekilde bulurlar.

Eğer kendinizi zavallı ve sefil yapmak istiyorsanız, bunu yapmanın ispatlanmış en sağlam yolları nelerdir? Biz kesinlikle bunun en açık alelade görünen alkol, uyuşturucu, kumar gibi herkesin aklına gelen yöntemleri üzerinde durmayacağız. Yani kendinizi mutlu olmak istiyormuş gibi görünerek mutsuz edeceğiniz metodlardan bahsedeceğiz burada. Çünkü aksi takdirde sizin zavallılığınızı kimse ciddiye almaz öyle değil mi? Gerçek sanat, sanki mutluluğu istiyormuş gibi doğru şeyleri yapıyormuş ve tamamen masummuş gibi görünerek zavallılığı üzerinize çekmektir.

Burada hayatınızın en önemli alanlarını, aile, iş, arkadaşlar ve romantik ilişkilerin üzerinde duracağım. Bu alanlar üstüste çok iyi oturur çünkü evliliğinizi ve çocuklarınızla ilişkilerinizi mahvetmeden hayatınızı mahvedemezsiniz. Kaçınılmaz olarak kendinizi zavallılaştırdıkça etrafınızdakileri de kendinizle birlikte zavallılaştıracak ve onları sizi terk etmeye zorlayacaksınız. Ardından ne güzel, terkedilmenin ızdırabını da ekleyebilirsiniz çektiğiniz tüm acılara.

 • Acı çekerken başkaları sizin için üzülecektir. Ayrıca sadece üzülmekle kalmayıp sizin acınızda kendilerinin suçu olduğunu düşünüp daha da mutsuz olacaklardır. Bu iyi haber! Başkalarını suçlu hissettirmenin gücünü hissedin. Etrafınızdaki sizi seven ve size değer veren herkes sizi daha da üzecek birşeyi yanlışlıkla söylememek için parmak ucunda yürüyecektir.
 • Zavallıyken bir ümidiniz, yada daha iyi biri şey çıkar olasılığı olmadığı için hiçbir şey sizi hayal kırıklığına uğratamayacak.
 • Acı çekerken çevrenize daha fazla bilgili ve dünyevi bir hava vereceksiniz. Mutlu ve sığ insanların anlıyamayacağı auranızı iyice etrafınıza yansıtıp insanları bundan mahrum etmeyin.

Sefillik becerinizi bilemek
Hadi hemen başlayalım ve sizi sefilleştirecek en efektif stratejileri tartışalım. Bu liste hepsidir demiyoruz ancak bunların dördünü yada beşini yaparsanız yeterince sefilleşmişsiniz demektir.

 1. Mali kayıptan korkun, hem de çok korkun
  220px-Varyemez
  Zorlu ekonomik dönemlerde insanlar işlerini yada birikimlerini kaybetmekten korkarlar. Hayatınızı zavallılaştırma sanatı sizin böyle bir riskiniz yoksa bile bu korkuları abartmayı gerektirir. Bu korkuya odaklanın, sürekli her saniye iflas edebileceğinizden ve hayatın ne kadar pahalı olduğundan bahsedin. Özellikle ödemeyi bir başkası yapıyorsa yapın bunu. Diğer insanların sorumsuz ve mirasyedivari davranışları hakkında tartışmalar başlatın ve mali durgunluğun bunların mali davranışları yüzünden olduğunu savunun.
  Ekonomik kayıptan korkunun birçok avantajları vardır. Öncelikle sizi nefret ettiğiniz o işte ömrünüz boyu çalışmaya iter. Ayrıca Varyemezvari bir hırs ve cimrilikle çok iyi dengelenir. Üçüncü olarak ailenizi ve arkadaşlarınızı irrite edip sizden uzaklaştırmakla kalmaz sizi daha sinirli, stresli ve parasal korkularınızdan dolayı hasta hale getirir. Güzel iş!
  Egzersiz: Bir koltuğa rahatça oturun, gözlerinizi kapatın ve 15 dakikalığına işinizi evinizi birikimlerinizi kaybettiğinizi hayal edin. Ayrıca evsizler barınağında yaşadığınızı kara kara düşünün.
 2. Sürekli can sıkıntısını deneyin
  pg44-boredom-getty
  Kendiniz gibi doğal ve büyüleyici bir insanın tamamiyle tahmin edilebilir, hiçbir heyecan ve macera içermeyen ve sıkıcı bir hayata tevdi edildiği hissedin. Sürekli ne kadar sıkıldığınızdan bahsedin. Hatta bunu konuşmanızın ana konusu haline getirin ki konuştuğunuz kişiler kendilerini sıkıcı hissetsinler. Sizi bu can sıkkınlığından kurtarmak için bir kriz provoke edin. Bir ilişki yaşayın (bu en iyi olarak siz evliyseniz ve ilişki yaşadığınız kişi de evliyse gerçekleşir), alışveriş çılgınlığına başlayın, arabalar, elbiseler, mücevherler, elektronik oyuncaklar edinin. Kredi kartlarınızın sayısını artırın eğer bir tanesi limite dayanırsa kullanabilmek için. Hiçbir anlamı olmayan kavgalara başlayın, patronunuzla, eşinizle, çocuklarınızla, otoparkçıyla, restoran garsonuyla, komşularınızla sürtüşün. Yeni bir çocuk yapın, işinizden ayrılın ve birikim hesabınızı boşaltın. Hatta hiç bilmediğiniz bir şehre göçün.
  Sıkılmış olmanın bir yan etkisi de sıkıcı biri haline gelmektir. Arkadaş ve akrabalarınız sizden uzak duracaklardır. Sizi hiçkimse bir yere davet etmez, çok az kişi arar, daha da azı görmeye gelir. Böyle olunca kendinizi haliyle çok daha yalnız ve daha zavallı hissedeceksiniz.
  Egzersiz: Kendinizi aptalca realite şovlarını her gün saatlerce izlemeye zorlayın. Böylelikle sanat ve edebiyattan uzak duracak gündelik işlere yetişebileceksiniz.
 3. Kendinize negatif bir kimlik edinin
  iStock_000023258160XSmall
  Duygusal bir problemin tüm kimliğinizi ele geçirmesine izin verin. Eğer depresyondaysanız depresiv biri olun. Eğer topluluk korkunuz yada heyecanınız varsa topluluk karşısı heyecan düzensizliği kimliğini edinin. Durumunuzu hayatınızın odak noktası yapın. Bununla ilgili herkesle konuşun fakat bu psikolojik rahatsızlıkların tüm semptomlarını iyice inceleyin ki bilin yani. Bu hastalıkla ilgili en çok ortaya çıkan davranışları çalışın özellikle düzenli aktivite ve ilişkileri etkileyecek olanları. Ne kadar depresyonda olduğunuza odaklanın ve ağlamaklı olun. Yeni yerlere gitmeyi reddedin çünkü sizi çok heyecanlandırıyorlar. En büyük problemi yaratacak yerlerde panik atak çalışın. Burada önemli olan sizin bu davranışları istemediğinizi ama bunu engellemek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığını göstermeniz.
  Negatif kimliğinizi içeren fizyolojik duruma çalışın. Mesela depresif kişilikseniz omuzlarınızı düşürün, yere bakın ve ağır ağır nefes alın. Vücudunuzun sizin bu negatif tepe noktasına en hızlı şekilde ulaşmanız için size yardım etmesini sağlamak en büyük amacınız olmalıdır.
  Egzersiz: Sizi sinirli, heyecanlı yada depresif hale sokan 10 durumu bir kağıda yazın. Her hafta bunlardan bir tanesini ele alarak en az 15 dakika sizi paniğe sokacak şekilde bu durumu çalışın.
 4. Kavga seçin
  Fighting-Couple
  Bu romantik biriyle mükemmel bir ilişkiyi rezil etmenin en mükemmel yoludur. Arada sırada rastgele saçma bir sebepten bir kavga çıkartın, yada hiçbir temeli olmayan suçlamalarda bulunun. Bu etkileşim topluluk içinde olmalı ve minimum 15 dakika sürmelidir. Bu öfke nöbeti sırasında partnerinizden sizi teskin etmesini bekleyebilirsiniz ancak daha sonra bahsettiği zaman kesinlikle bu olayın hiç olmadığını ve partnerinizin sizi aslında yanlış anladığını iddia edin. Hatta partneriniz sizin normal davranmadığınızı ima ettiği için kırılmış gibi davranın.
  Bunu beklenmedik bir şekilde yapmanın bir diğer yolu, konuşmamız lazım dedikten sonra, partnerinize ilişkiniz hakkında hayal kırıklıklarınızı birbiri ardına makina gibi sıralamaktır. Bunu karşı taraf tam olarak önemli bir yer için ayrılıyorken, yada bir yere geç kalmışken yapın. Bunun başka bir varyasyonu eşiniz işyerindeyken sms yada telefon açarak bunu yapmaktır. Yada arkadaşlarıyla bir iş yemeğindeyken.
  Egzersiz: Kendinize partnerinize gönderip onların gününü mahvedebilecek 20 tane mesaj hazırlayın. Her hafta bu mesajlara yenisini ekleyin.
 5. Kötü niyet arayın
  Her ne zaman yapabilirseniz iş arkadaşlarınızda, partnerinizde veya arkadaşlarınızda en kötü niyeti arayın. Masum bir yorumu alıp sizi aşağılamak için bir çaba gibi algılayın. Mesela biri size bir filmi ne kadar sevdiğinizi sorduğunda, hemen, beni filmi anlamamakla yargılıyor, benim hiçbir şey anlamadığımı düşünüyor yada film zevkimin olmadığını söylemeye çalışıyor diye düşünün. Fikir her zaman insanlardan hep en kötüsünü beklemek. Eğer biri sizinle buluşmaya kısa bir süre geç kaldıysa onu beklerken onun geç kaldığı diğer olayları düşünün ve sizi nasıl ciddiye almadıklarına odaklanın. Bu kişi geldiğinde onu harap bir şekilde ve soğuk karşılayın, ve ne kadar sorarsa sorsun kesinlikle cevap vermeyin. Sürünsün !
  Egzersiz: 5 tane arkadaş yada akrabanın adını yazın ve her birinin geçmişte yaptıkları ve sizin düştüğünüz kötü duruma katkıda bulunan olayları hatırlayın.
 6. Ne yaparsanız yapın, bunu kişisel kazanç için yapın
  shutterstock_51394579
  Bazen birine yada bir topluluğa, kuruma bir yardım edecek gibi olursunuz. Yapmayın! Sizin bu işten bir çıkarınız yoksa tabi. Mesela birine iyi biriymiş gibi görünüp gelecekte daha çok borç alabilmek gibi bir amacınız yoksa kesinlikle yardıma felan gerek yok. Kesinlikle insanlara sırf yardım etmek istediğinizden dolayı yardım etme tuzağına düşmeyin. Hatırlayın ki sizin asıl amacınız bir numaraya sahip çıkmak, kaldı ki bir numaranın acı çekmesini sağlamaya çalışsanız bile.
  Egzersiz: Geçmişte başkalarına yaptığınız ve size hiçbir şekilde geri dönüşü olmamış yardımlarınızı düşünün. Etrafınızdaki herkesin nasıl sizden koparıp almaya çalıştıklarını düşünün. Şimdi de sizi fedakar gibi gösterecek fakat size kişisel, sosyal yada profosyonel getiri sağlayacak 3 şeyi listeleyin.
 7. Şükretmekten kaçının
  Araştırmalar şükreden insanların şükretmeyenlere kıyasla çok daha mutlu olduğunu göstermiştir. Yani hiçbir zaman şükretmeyin. Şanslı olduğunuz noktaları saymak aptallar içindir. Zaten ne şansı? Hayat acı çekmek ve ölümden ibarettir. Bunun için bir de teşekkür mü edeceğiz?
  İyi niyetli arkadaşlarınız ve akrabalarınız teşekkürsüzlük çabalarınızı sabote etmeye çalışacaklardır. Mesela sağlıksız yemeğiniz sırasında işyerinde yıl boyunca salladığınız projenizin iyi gitmediğinden ve oradaki problemlerinizden veryansın ederken karşınızdaki kişi en azından bir işiniz olduğuna şükretmeniz gerektiğini hatırlatabilir. Bu tarz çabalar çok sıradandır ve çok kolay defedilebilir. Sadece şükretmeniz gereken şeylerdeki mükemmel olmayan noktaları bulup belirtin.
  Egzersiz: Şükretmeniz gerekebilecek şeylerin listesini yapın. Her maddenin yanına neden olmadığını yazın. Geleceği düşünürken her zaman en kötü senaryoyu düşünün. Gelecekteki olabilecek her büyük trajedi ve felakete hazır olmak çok önemlidir. Bütün olasılıkları düşünün. Terörist bir saldırı, doğal felaket, ölümcül hastalık, çocuğunuzun okul voleybol takımına girememesi.
 8. Her zaman alarmda ve endişeli olun
  alert
  Gelecek hakkında iyimserlik her zaman hayal kırıklığına neden olur. Bu nedenle elinizden gelen en güçlü şekilde evliliğinizin sarsılacağına, çocuklarınızın sizi sevmeyeceğine, işyerinizin iflas edeceğine ve hiçbir şeyin hiçbir zaman sizin için iyi sonuçlanmayacağına inanın.
  Egzersiz: Deprem, sel, maden çökmesi gibi yaşadığınız yerde olabilecek birkaç doğal yada insan yapısı felaketi inceleyin. Her gün bunlara bir saat odaklanın.
 9. Anne babanızı suçlayın
  Eksiklik ve kusurlarınız için anne babanızı suçlamak yapacağınız en kuvvetli adımlardan biridir. Ne de olsa sizin hiçbir söz hakkınız yoktu ki, sizi anne babanız olduğunuz kişi yaptılar. Eğer es kaza iyi özellikleriniz varsa bunları anne babanıza bağlamayın. Bunlar ne de olsa beklenmedik başarılar.
  Bu geçmişinize yönelik suçu diğer kişilere de genişletin. İlkokuldaki öğretmeninize, lisede sizinle kavga eden 9A sınıfındaki hatuna, sizi sınıfta bırakan üniversite profösörünüze de suç atın. Zavallı olma sanatında suç atma çok gereklidir.
  Egzersiz: Ebeveynlerinizi arıyarak sizi çocukken kötü şekilde etkilemiş bir davranışı onlara hatırlatın, ve sizi nasıl katastrofik etkilediğini hissetmelerini sağlayın.
 10. Hayatın zevklerinden kaçının
  3fb2ba111f
  Hayatın sunduğu iyi yemek, müzik, güzel bir manzara ve diğer güzel şeyler sığ ve anlayışsız insanlara göredir. Bunu kendinize söyleyin. Ve olur da bunların keyfini çıkartan birini es kaza görürseniz bunların hepsinin geçici olduğunu ve hayatın acımasızlığını karşılamayacağını ve de nasılsa bir gün bitip gideceğini düşünün. Aynı şey doğa için de geçerli. Eğer kendinizi eskaza bir ormanda, bir patikata, yada bir sahilde doğanın ve manzaranın tadını çıkartırken farkederseniz hemen durun! Hemen kendinize dünyanın açlık, fakirlik ve hastalıkla dolu olduğunu hatırlatın. Doğanın güzelliği sadece bir aldatmadır.
  Egzersiz: Haftada bir eğlenceli olabilecek bir aktiviteye katılın, ancak bu aktiviteyi yaparken bu aktivitenin ne kadar da anlamsız olduğunu düşünün. Başka bir deyişle keyifli aktivitenin tüm keyifli taraflarını içerisinden kaldırın.
 11. Derin derin düşünerek dalıp gidin
  Kendinize odaklanıp uzunca süreler geçirin. Davranışınızın sebepleri, hatalarınız ve yaptığınız yanlışları düşünüp durun. Bu hayatınız hakkında kötümser bir bakış geliştirmenizi sağlayacaktır. Olumlu bir etki yada tecrübenin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Amacınız en küçük meselelerin bile devasa problemler haline gelmesini sağlamak.
  Dünya meseleleri yada başkalarının problemleri üzerine de düşünebilirsiniz ancak her meseleyi kendinizle ilişkilendirin. Çocuğunuz hasta mı? Onu yetiştirmek için kariyerinizden yaptığınız fedakarlıkları düşünün. Eşiniz davranışınızdan rahatsız mı oldu? Bu rahatsızlığınızı size belirterek sizi nasıl üzdüğünü ve kötü etkilediğini düşünün. Sadece kendinizin değil başkalarının meseleleri hakkında düşünerek dünyayı omuzlarında taşıyan hassas ve derin bir düşünür haline gelebilirsiniz.
  Egzersiz: Rahat bir koltukta oturup negatif hisleri düşünün. Öfke, depresyon, heyecan, sıkıntı yada herneyse. 15 dakika boyunca bu hislere odaklanın. Günün geri kalanında ne yapıyor olursanız olun bunları aklınızın bir tarafında tutun.
 12. Geçmişi yerin yada yüceltin
  Geçmişi yüceltmek sizin küçükken, gençken, yeni evliyken ne kadar iyi şanslı ve mutlu olduğunuzu düşünüp, bundan sonra işlerin nasıl yokuş aşağı kötü gittiğini ve şu anki bitik halinize ulaştığınızı düşünmektir. Mesela şansınız varken Microsoft yada Yahoo hissesi almalıydınız. Bunu yapmadınız, peki ya Iphone ilk çıktığı zaman Apple hissesini nasıl kaçırdınız? Kısaca, ne yaptığınız yerine, keşke ne yapsaydınız üzerine yoğunlaşın bu sizi kısa sürede zavallı yapacaktır.
  Geçmişi yermekse tam tersi. Hangi ülkede, hangi zamanda doğdunuz, nasıl acılar çektiniz, nasıl doğduğunuz yerde iyi okul yoktu, hiç yaz kampına gitme şansınız olmadı. Bu kadar kötü bir geçmişiniz olduğu sürece nasıl mutlu olabilirsiniz ki? Gelecek yerine geçmişteki kötü anılar, travmatik tecrübeler ve olaylara yoğunlaşıp sizi nasıl kötü etkilediklerine yoğunlaşmak bu durumda çok önemli. Bunlara saplantıyla bağlanın, hazineniz yapın. Bu günümüzde ne olursa olsun sizi mutsuz yapmayı sağlayacaktır.
  Egzersiz: En kötü anılarınızın listesini yapıp kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Ve haftada bir defa tanıdığınız birine 20 yıl önceki bir olayın sizi nasıl travmaya soktuğunu ve şu anki kötü hayatınıza yol açtığını anlatın.
 13. Reform için romantik bir partner bulun
  Büyük bir kusuru olan birini bulup (kumar, alkol, kadın düşkünü, uyuşturucu müptelası gibi), değişmek isteyip istemediklerine bakmaksızın onları değiştirip düzeltmeye çalışın. Aksi olan tüm kanıtı reddedip bu kişiyi düzeltebileceğinize inanın.
  Egzersiz: Çevrimiçi eş bulma sitelerine gidip kaç tane kötü seçim bulabileceğinize bir bakın. Bu kişilerle buluşmak için efor harcayın. Eğer bu buluşma sitesi yüklü miktarda para istiyorsa daha iyi sizi ne kadar duygusal aç olduğunuzu hatırlatacağı için bu parayı zevkle ödeyin.
 14. Eleştirel olun
  calimero
  Uzun bir hoşlanmadığınız şeyler listesi yapıp sizden istense de istenmese de bunları sıklıkla dile getirin. Bu sabah giymeyi düşündüğün şey bu mu? gibi, yada Senin sesin neden bu kadar tiz? gibi. Eğer biri yumurta yiyorsa yumurtayı sevmediğinizi söyleyin. Negatifliğiniz herşeye uygulanabilir.
  Eleştirdiğiniz şeylerin çok fazla kişi tarafından beğenilmesi daha da iyi olur, bu sizi diğerlerinden ayırır ve soyutlar. Trafik yada sivrisineklerden hoşlanmamak yeterince yaratıcı değil ve herkes bunları rahatsız edici bulmanın ne demek olduğunu bilir, bunlar yeterince dikkat çekmeyecektir. Ancak herkesin beğendiği yeni filmden hoşlanmamak, arkadaşlarınızın bulduğu güzel noktalar karşısında beğenmeyecek yerler bulmak o kadar kolaydır ki.
  Egzersiz: 20 tane hoşlanmadığınız şey bulup bir gün içerisinde bunları kaç defa konuşmanın içerisine yerleştirebileceğinize bakın.

İşte bitti, size 14 tane sizi zavallı yapacak alışkanlığı sıraladım. Bunlardan 4 yada 5 tanesini düzenli olarak yapıyorsanız muhtemelen bir psikoloğa görünmenizin zamanı gelmiştir. Psikoloğa görünürken onun verdiği çözümleri dinleyip sizi sıkıntıya sokan durumlardan sıyrılmak yerine dün gece gördüğünüz kötü rüyayı anlatın. Yok eğer psikoloğunuz aynı zamanda iyi bir rüya analisti ise bu sefer de yüksek terapi maliyetinden şikayet edin. Eğer psikoloğunuz sizin şikayetlerinizi kullanarak sizi duygularınızı başkasına yönlendirme yöntemiyle yaklaşırsa hemen karşı-duyguları başkasına yönlendirme yaklaşımıyla onu durdurun. Ne de olsa terapist sizin hayatınızdaki zavallılığı durdurmaya çalışan bir düşman. Oradan bir an önce çıkıp kurtulun. Eğer bütün bu 14 meseleyi birer birer her hafta karşısına çıkarıp sizi sakince dinleyip yardımcı olmaya çalışabilecek bir terapist bulursanız da bana haber verin. Onunla görüşmem lazım!

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *