Menu

Seracılıkta çığır açmak. Su altında çilek yetiştirerek! VİDEO

nemos_garden_2
Seramızın sıcaklığı 26 derece santigrat ve nem oranı ise % 83. Tipik bir bitki için oldukça iyi koşullar bunlar.

Ancak bu sıradan bir sera değil. İtalya’da Noli sahilinde denizin 6 metre altında zemine demirlemiş bir sera.

Okyanus Resif Grubu adındaki bir grubun 4 yıldır denedikleri bu projenin adı Nemo’nun Bahçesi.
nemos-garden
Balon şeklindeki yapısı denizin sundukları ile birleşince oldukça iyi imkanlar sağlıyor bitki yetiştirilmesine. Su altında sıcaklık sabit kalıyor. Seraların şekli sayesinde su sürekli buharlaşarak nem şeklinde bitkilerle biraraya geliyor. Ayrıca kapalı alandaki yüksek karbondioksit de bir anlamda steroid etkisi yapıyor.

Okyanus Resif Grubu aslında dalgıç ekipmanları üreten bir şirket. Su altında seracılık fikri ise firmanın başkanı Sergio Gamberini’nin bir tatil sırasında aklına gelmiş. Hemen birkaç yeri aramış ve su altındaki fanuslara hava koymanın gerçekleştirilebilmesini sağlamak için çalışmalara başlamış. Bu çılgınca fikirden 2 yıl sonra denizin tabanına çakılmış olan bu balon şeklindeki seralardan 5 tane ortaya çıkarmışlar.

Şu an web kameraları yardımıyla canlı olarak bu su altı seralarını izletebiliyorlar. Siz de buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca karbondioksit ve sıcaklıkları sürekli gözetim altında tutuluyor.
nemos_garden
Firmanın başkanına göre bu işi öğrenene kadar 4 defa tüm ekini kaybetmişler. Ancak bitkiler çok süratli büyüdüğü için bu çok da birşey ifade etmemiş onlara. En sonunda başarılı olarak fesleğen, marul, çilek ve fasulye yetiştirmişler.

Şu ana kadar hiç satmadıkları ürünleri ile firmanın başkanı Sergio’nun eşi makarna sosu yapmış.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *