Menu

‘Şampuansız hayat’: 6 ay sonra.

feature_image_template72-620x400
Şampuanı hayatınızdan kalıcı olarak çıkardığınızı hayal edin. Margeret Badore ve Katherine Bardinko bunu denediler. Ve sonuçlarını ‘Şampuansızlık deneyi’ yazısıyla açıkladılar. 6 ay sonra Martinko, banyosundaki rafları mutfağından aldığı maddelerle doldurdu. Kabartma tozu ve elma sirkesi. İnanılmaz sonuçlar aldı ve mükemmel görünen saçlara sahip oldu. Ve geri dönmeyi düşünmüyor.

Başınıza geleceklerden mi endişelisiniz? Martinkoya göre hiçbir negatif etki yaşamadı. Saçları sürekli olarak daha sağlıklı ve daha kolay düzenlenebilir hale geliyordu. Şampuanı bırakınca saçlarını daha uzun sürede bir yıkamak zorunda kaldı (4-5 gün), ve saçları daha az yağlı, daha kolay şekil alabilir ve daha canlı görünüyordu. Söylediğine göre psikolojik olarak en büyük zorluk duşta aldığı salata sosu kokusuydu. Halbuki söylediğine göre koku çabuk kayboluyordu.

Sonradan Martinko mutfaktan bir maddeyi daha banyosuna ekledi. Hindistan cevizi yağı. Ve söylediğine göre nemli saçlarıyla ovacağı biraz hindistan cevizi yağı saçlarının doğal halkalarını canlandırıyor ve çok daha güzel bir görüntü sağlıyor. Ayrıca saç derisinin daha az kaşındığını farketti. Şampuan saçın doğal oluşturduğu tabakayı yokediyordu. Sirke ve soda bu tabakayla dosttu.

Bu metodun başka bir avantajı ise şampuan şişesi gibi plastik şişelerle ve kimyasallarla dünyayı ve suları kirletmemesiydi. Sirke de kabartma tozu doğayla da dosttu.

Bu yöntem herkes için işe yarayacak diye bir garanti yok. Ancak denemekde fayda var. Ben yıllarca kepekle ve kaşınan saç derisiyle boğuşmuş birisi olarak denemeden bir zarar görmeyeceğimi düşünüyorum.

Martinko’nun reçetesine göre: İki kaşık sodayı yarım litrelik boş bir kaba koyun, ve su ekleyin. Ardından soda çözülene kadar karıştırın. Kafanızın üzerine dökün ve saçınıza işleyene kadar masaj yapın, ve durulayın. Aynı kaba yine iki kaşık bu sefer elma sirkesini koyun. Su ekleyin karıştırın, yine kafanızın üzerinden dökün ancak bu sefer anında durulayın. Bu miktarlar uzun saçlar içindir, eğer saçlarınız kısaysa 1 kaşık soda ve sirke kullanın.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *