Menu

Neden yakını görebilme yani miyop bu kadar çoğaldı?

myopic-lasik
Miyop, yada yakın gorme, bir salgın boyutuna ulaşıyor. Amerika’da nüfusun yüzde 40’a yakını gözlük ihtiyacı duyuyor. Tahminlere göre dünya nüfusunun üçte biri 2020 yılında gözlük kullanacak. Miyop genelde gözlük, kontak lens yada lasik ameliyatı ile kolayca tedavi edilse bile yakın gören insanlar glukom, retinal ayrışma ve katarakt konusunda daha yüksek risk altındalar. Bu gerçekler araştırmacıları miyopun arkasında yatan sebepleri araştırmaya itti. Şu an bilim adamları miyopun nedeni konusunda daha net bir fikre sahipler. Kısaca yeni nesil iç mekanlarda çok fazla vakit geçiriyor, dışarıya ve gün ışığına yeterince maruz kalmıyor. Bilim adamlarının bulguları Doğa (Nature) dergisinin bugünkü sayısında yayınlandı.

1960’larda ikizler arasında yapılan araştırmalar gösterdi ki DNA miyop konusunda oldukça etkili. Fakat elimizde bulunan 400 yıl öncesinden gelen bilgiye göre genler hikayenin tamamı değil, çünkü ünlü astronom Johannes Kepler zayıf görüşünün uzun yıllar burnunu kitapların içerisinde tutmasından kaynaklandığını düşünüyordu. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar Kepler’in hipotezini doğruladı. Miyopta görülen artış eğitimle de ilgili özellikle doğu-asya da bu görülmüştür. Çin’de mesela gençlerin yüzde 90’ı miyoptur. (60 yıl önce bu rakam yüzde 10 ila 20 arasındaydı). Bu Şanghay’da 15 yaşındaki bir gencin günde 14 saat ders çalıştığı düşünüldüğünde tesadüf olmamalı.
shutterstock_72567607-595x446
Geçen yıl Alman bilim adamları buldu ki daha çok yıl okula devam eden öğrencilerde daha az okula gidenlere nazaran daha az miyop görülmüş.

Miyop uzmanları şu an bu yükselen miyop dalgasını nasıl durduracakları konusunda bir görüş birliğine varabilmiş değiller. Fakat Avustralya’lı bir bilim adamının bulgularına göre çocuklar sağlıklı bir görüşü sağlamak için günde en az üç saat boyunca 10000 lüx ve daha çok ışık değerindeki ışık altında bulunmalılar. Bu değer güneş gözlüğüyle güneşli bir havada gözümüzün aldığı ışık miktarına denk düşüyor. (Karşılaştırma için iyi aydınlatılmış bir sınıf 500 lüx) Araştırmacılara göre çocuklar dışarda daha çok zaman geçirdikleri takdirde daha iyi bir görüşe ek olarak daha az obezite ve daha iyi bir ruh haline de sahip olabilirler. Bu araştırma birçak doğu asya ülkesinde sağlık kampanyaları ile çocukları dışarda vakit geçirtmeye yönelten hareketlere neden oldu.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *