Menu

Günlük hayatta kullanabileceğiniz 18 psikolojik hile daha

Bu yazımız İnsanları Etkilemede Kullanabileceğiniz 10 Psikolojik Hile’ye ek olarak değerlendirilebilir.

Dilerseniz lafı uzatmadan hemen konuya girelim.

 1. Eğer konuşma sırasında birini rahatsız etmek istiyorsanız konuşurken alınlarının ortasına bakın. Çoğu insan bunun sorgulanma hissi verdiğini söylüyor. Tabi ki bu kimse için pek rahatlatıcı sayılmaz.
 2. Eğer biri sorduğunuz soruya cevap vermekten kaçınıyorsa konuşmanızın ortasında susarak bakışlarınızı o kişinin üzerinde tutmaya devam edin. Bu onları sorunuzu cevaplamaya zorlayacaktır.
 3. Varsayalım yeni bir işe ya da okula başladınız. İnsanların sizi sevmesini istiyorsanız, onlardan size bir konuyu açıklamasını isteyin. Cevabı bilip bilmediğinizin hiçbir önemi yok bu karşıdaki kişinin size sempati duymasını sağlayacak.
 4. Eğer bir soruya olumlu cevap almak istiyorsanız soruyu sorarken kafanızı doğrular gibi hafif bir şekilde öne arkaya sallayın. Bu hileyi bazı restoran çalışanları size yemek önerirken kullanıyor.
 5. Eğer biri bir işe konsantre olmuşsa, mesela önemli bir telefon görüşmesi yapıyorsa basitçe elinizi onlara doğru uzatarak ellerindeki nesneleri alabilirsiniz. Bunu farketmeyebilir bile. Hatta bunun tersi de doğrudur, onların eline istediğiniz şeyi tutuşturabilirsiniz, konuşma bittiğinde nereden geldiğini bile anlamıyabilirler.
 6. Eğer birinin sizin için birşey yapmasını istiyorsanız, arkadaşça rahat bir şekilde neden bu işi yapamayacaklarını, yada bu işi yapamayacaklarını düşündüğünüzü söyleyin. İnsanlar gerçekten kendi yeteneklerinden şüphe eden insanları yanlış çıkartmak için tüm güçleri ile çalışacaktır. Ayrıca gerçek istediğinizden önce sıradışı basit bir şey istemek de onların sizinle bağlantı kurmasına ve gerçekte istediğinizi yapmasına yol açabilir.
 7. Konuşurken kafanızı doğrular gibi hafifçe öne ve arkaya sallamanız karşınızdaki kişinin söylediğiniz şeylere daha fazla dikkat vermesine neden olacaktır.
 8. Pazarlıklarda işinize yarayacak bir hile. Karşı tarafın teklifini beğendiniz ancak daha iyisini almak istiyorsunuz, bu durumda sanki hayal kırıklığına uğramış gibi davranın. Bu teknik düşük maaş yada yüksek fiyat durumlarında büyü gibi çalışır.
 9. Sabahleyin alarm saatiniz çalar çalmaz yatakta dönerek dik oturun, iki yumruğunuzu sıkın ve yeni gol atmış bir futbol forveti gibi “HEY!” diye bağırın. Kulağa garip gelse de yataktan dinlenmiş ve tazelenmiş kalkmanıza yardım edecektir. En azından deneyin ve eğer işinize yaradıysa aşağıda yorumlarda bizimle paylaşın.
 10. Eğer sürekli evde ocağın altını kapatıp kapatmadığınızı, ya da ütüyü prizden çekip çekmediğinizi merak ediyorsanız bu işleri yaparken absürd garip sözler söyleyin. Bu sözler her gün farklı olabilir. Mesela ütünün fişini çekerken “sarı tavşan” ya da ocağı söndürürken “paslı klozet” deyin. Kesinlikle daha sonra bu işleri yapıp yapmadığınızı düşündüğünüzde bu size hatırlatacak ve rahatlayacaksınız.
 11. Eğer biri sizi bir tartışmaya yada bir dramın içine çekmeye çalışıyorsa onlara güzel birşey söyleyin. Onları iyilikle öldürme hilesi hemen hemen her zaman işe yarayacaktır. Bu konuda kullanabileceğiniz başka bir teknik ise sakinliğinizi koruyarak sessiz kalmaktır. Eğer bir arkadaşınız yada ortağınız ile tartışıyorsanız kendinizi onların yerine koymaya çalışın. Bu onları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
 12. Tüm işi yavaşlatan bir tembel çalışanınız mı var? Ona bir iş verirken sakın “Bunu Yap!” demeyin. Basitçe işi uzatıp “Bununla başla!” deyin. Başla dediğiniz işin kolay yada zor olmasının hiç önemi yok ancak insanlar psikolojik olarak başlangıç işinin basit olduğunu düşünecek ve yapmaya başlayacaktır. O işi bitirdiğinde “Çok güzel, bununla devam et!” diyerek sonraki işi uzatın. İnanın bu hile çok işinize yarayacak.
 13. Eğer topluluk önünde konuşacaksanız yanınıza bir şişe su almayı unutmayın. Öncelikle ağzınız kuruyacağı için suya ihtiyacınız olacak. Ayrıca sudan yudumlamak için biraz duraklıyabilirsiniz ve bu duraklama sizin konuşmanızın bir kısmını hatırlamanızı sağlayabilir. Eğer konuşmak için kendinizi çok heyecanlı hissediyorsanız bunu topluluğa itiraf edebilirsiniz. Bu sizi dinleyenlerin sempati duymasını sağlayacak aynı zamanda sizi de büyük ölçüde rahatlatacaktır.
 14. Eğer metroda biri doğrudan yüzünüze bakıyor ve sizi rahatsız ediyorsa onun ayakkabılarına bakın. Buna devam edin bu onları çılgına çevirecektir.
 15. Birini her gördüğünüzde endişeleniyorsanız bir süre sonra bu kişi de sizi gördüğünde endişelenecektir. Artık bu bilgiyle ne yapacaksınız bunu size bırakıyoruz.
 16. Eğer biri yanlış birşey yaptı ve siz itham eder gibi görünmek istemiyorsanız cümleyi kurma şeklinizi değiştirin. Örnek olarak “Sabah pencereyi yine açık bırakmışsın” demek yerine “Dün gece pencere yine açık kalmış” diyerek bu kişinin hatasını düzeltmesini sağlayabilir ve bunu onu zan altında bırakmadan yapmış olursunuz.
 17. Eğer gece uykunuzu iyi alamadıysanız, kendinize uykunuzu çok iyi aldığınızı söyleyin. Saçma gibi gelse de eğer bunu, gerçekten inananarak söylerseniz yüzde yüz çalışıyor. Colorado üniversitesindeki davranış bilimci bilim adamlarının araştırmasına göre eğer gerçekte iyi dinlenmemişseniz bile dinlendiğinize inanıyorsanız beyniniz daha iyi çalışıyor.
 18. İnsanlar günün başı ve sonundaki olayları daha iyi hatırlıyor, günün ortasındaki hatıralar ise genelde biraz sisli kalıyor. Bu işi görüşmeleri için önemli bir bilgi. İş görüşmenizi günün başında yada sonunda almaya çalışın. Bu görüşmeyi yaptığınız kişinin sizi diğerlerinden farklı olarak özellikle hatırlamasına yol açacak ve belki de kim bilir işi almanızı sağlayacaktır.

Yorumlar

yorum