Menu

Dünya’ya neler oluyor? Fok balıkları penguenlere tecavüz etmeye başladı! Ardından da yiyorlar…

2014-11-17_1506
Belirtelim ki Hayvanlar Dünyasında bu tarz başka cinslere tecavüz çok sık görülen birşey değil. Ancak cinsel yaşam olarak Antartika’da olan şeyler Dünya’nın başka yerlerinde de olmuyor. Bundan birkaç yıl öncesinde George Murray Levick adındaki İngiliz kaşif Adelie penguenlerini incelerken bunlar arasında bazı kötü niyetli penguenlerin nekrofili, tecavüz ve de bebek penguenlere taciz yaptıklarını saptamıştı. Şimdi de bilim adamları Fok balıklarının penguenlere tecavüzünü görüntüledi.

2006 yılında bir bilim adamı Marion adasında bir kürk fokunun kral penguenine tecavüz etmeye çalışmasını kaydetmişti. Bunun üzerine bilim adamları fok balığının cinsel olarak tecrübesiz olduğunu ve belki de penguenle oynarken oyunun bu olaya dönüştüğünü düşündüler. Bu olay üzerinde fazla takılmadılar.

Kutup Biyolojisi dergisinde anlatıldığına göre adaya geri dönen bilim adamları aynı fok balığının üç ayrı penguene tecavüzünü görüntüledi. Eleman bu işi resmen alışkanlığa dönüştürmüş.

Bu dört olayda da senaryo aynı. Fok balığı pengueni kovalayıp yakalıyor, ardından üzerine çıkıyor. Ardından dakikalarca onunla ilişkiye girmeye çalışıyor.

Penguenlerde ise cinsel organ yapısı insan yada fok balıklarındaki gibi değil. Sadece küçük bir açıklık var ve erkek ile dişi penguen bir araya gelip bu açıklığı birbirine dokundurarak sperm alış verişi yapılıyor. Halbuki fok balığının bu uğraşısından sonra penguenlerde kan aktığı tespit edilmiş, yani fok balığı zavallı pengueni delmeyi başarabilmiş. İlişkiye girdikten sonra fok balığı pengueni serbest bırakıyorken, son olayda bir de tecavüz ettikten sonra yemiş de.

Bu olayın görülme sıklığının adada artması üzerine bilim adamları fok balıklarının bu işi birbirlerinden görüp öğrendiklerini düşünüyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=H0evs5MRtD8

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *