Menu

Cehennemin kapısı Türkiye’de bulundu… ^&*^$#@$


İtalyan arkeologlar Türkiye’deki yaptıkları kazılarda eski Roma ve Yunan mitolojisinde cehenneme geçiş kapısı olduğu düşünülen kapıyı bulduklarını açıkladılar.

Tarihi kaynaklara göre, antik Frig kenti Hierapolis’de (şimdiki Pamukkale ) bulunan bu kapı, öldürücü mefitik gazlar ile dolu bir yere açılmakta.

“Bu alan çok puslu ve yoğun bir buharla doludur, zemini neredeyse göremezsiniz. İçeriden geçen her hayvan anında ölümle yüzleşir “dedi. Yunan coğrafyacısı Strabo (MS 64/63 – MS 24).

“İçine serçe atmıştım ve son nefeslerini alıp düşüp öldüler” diye eklemiş.

Bu bulgu 2013 yılında İstanbul’da yapılan bir konferanstaki bildiride, Salento Üniversitesi’nde klasik arkeoloji profesörü olan Francesco D’Andria liderliğindeki bir ekip tarafından yapıldı.

D’Andria, Dünya Mirası Listesi’ndeki Hierapolis’de çok kapsamlı arkeolojik araştırmalar yaptı. İki yıl önce İsa Mesih’in 12 havariden biri olan Saint Philip’in de mezarını burada keşfettiğini iddia etti.

190 civarında yerleşik Bergama Kralı Eumenes II (197 B.C.-159 B.C.) tarafından Hierapolis, M.Ö. 133 yılında Roma’ya verildi.

Helenistik şehir, iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanan tapınaklar, tiyatrolar ve popüler kutsal kaplıcalarla gelişen bir Roma kentine dönüştü.


“Kaplıcanın kaynağını takip ederek bu mağarayı bulduk. Nitekim, ünlü beyaz traverten teraslarını üreten Pamukkale taşları bu mağaradan kaynaklanmaktadır, “dedi D’Andria Discovery News’e verdiği demeçte;

D’Andria, mağaranın üzerine yerleştirilmiş bir tapınak, havuz ve bir dizi basamağın kalıntılarını bulmuştur; hepsi, sitenin açıklamalarını eski kaynaklarda eşleştirmektedir.

“İnsanlar bu adımlardan kutsal törenleri izleyebilir, ancak açılış alanına giremezlerdi. Portalın önünde yalnızca rahipler ayakta kalabilir, “dedi D’Andria.

Arkeologa göre, bölgede turistik bir organizasyon vardı. Haclara, mağaranın ölümcül etkilerini sınamak için küçük kuşlar verildi, papazlar halen plütonlara kurban edildi.

Törene, hayvanları mağaraya götürme ve onları ölüme sürükleme dahil edildi.

İtalya’nın Palermo Üniversitelerinde Roma tarihinin araştırmacılarından Alister Filippini ve Almanya’nın Köln kentinde bulunan Discovery News, “Bu, olağanüstü bir keşif, antik edebi ve tarihi kaynaklardan edindiğimiz bilgileri doğruladığından ve açıklığa kavuşturduğundan olağanüstü bir keşif” dedi.

D’Andria ve ekibi şimdi sitenin dijital yeniden yapılandırılması üzerinde çalışıyor.

Kaynak

Yorumlar

yorum