Menu

Bilim adamları insan hücreleri ve nötron yıldızları arasında yapısal bir benzerlik tespit etti

4-scientistsco
İnsanlar olarak evrenle biz düşündüğümüzden çok daha fazla bir benzerlik gösteriyor olabiliriz diyor Fizik Analiz dergisinde yayınlanan yeni makalelerinde bilim adamları. Bulduklarına göre nötron yıldızları ile hücrelerde bulunan sitoplazma yapıları aynı yapıyı içeriyormuş. Çok katlı araba parkına benzeyen bir yapıyı.

Aslında bir tesadüf eseri hücreleri inceleyen bilim adamları ile nötron yıldızları üzerinde çalışan bilim adamları bir araya geliyorlar ve bu benzerliği farkediyorlar. Hücrelerle ilgilenen bilim adamları endoplazmik retikulum adı verilen hücre yapısının içindeki birbirine eşit mesafeli sayfaların arasında bu sanki otoparklarda katlar arasındaki burgu yapıya benzer yapıyı tespit etmişler hem de fotoğraflamışlar.

Fizikçiler ise nötron yıldızının içinde olduğunu düşündükleri bu yapıyı bilgisayar simülasyonu ile geliştirmişler. Simülasyon demek kütle çekimi, kuvvetli elektromanyetik güç, zayıf elektromanyetik güç gibi kuvvetleri girerek her bir parçacığın hareketini ve davranışını hesapladıkları devasa bilgisayarlar. Nötron yıldızlarına ulaşmamız şu an için bir hayal olduğu için bilim adamları nötron yıldızlarını bilgisayarda canlandırıyorlar.

Ancak bu sonuç çok şaşırtıcı çünkü fizikçiler maddeyi içinde bulunduğu halden (katı, sıvı, gaz hali gibi) takip edebiliyorlar. Bu maddenin hali ise bazı değişkenlere bağlı, yoğunluk, sıcaklık ve basınç gibi. Hücrenin içerisindeki çok küçük ortamda bu parametreler çok farklı çalışıyor.

Hücrenin içindeki ile nötron yıldızının içindeki yapı arasında büyüklük olarak bir milyon kat fark mevcut. Ancak düşündüğünüz gibi hücre daha küçük değil arkadaşlar. Nötron yıldızının içindeki yapı hücrenin içindeki yapıdan bir milyon kat daha küçük. Hücredeki yapı nanometre boyutunda nötron yıldızında ise femtometre boyutunda.

Evrende iki farklı yerde oluşan benzer şekilli yapılar sistemin enerjisine bağlı olarak şeklinin evrensel bir şekilde en basit olarak böyle olabildiğini gösteriyor.

Biz burada okuduk.

Yorumlar

yorum