Menu

Bir arıcının bu haşereden kurtulmaya çalışırken yaptığı bu keşif hepimizi kurtarabilir!


Bilim adamları, balık yemi için ticari olarak yetiştirilen bir tırtılın biyodegradasyon polietilenini yiyebildiğini keşfetti: en önemli ve en çok kullanılan plastiklerden biri olan, çoğunlukla plastik alışveriş çantaları şeklinde karşımıza çıkan bu polietilen türünden doğal yolla kurtulabilmek bir mucize gibi.

Balmumu kurdu, Galleria mellonella’nın larvaları veya balmumu güvesi, Avrupa çapında arı kovanlarının bir belasıdır. Vahşi hayatta, bu tırtıllar arı kolonilerinde parazitler olarak yaşarlar. Parafin güveleri, yumurtalarını kovanların içine koyuyorlardı, kurtçuklar balmumu üzerinde büyüyordu.

Amatör bir arıcı bir gün kovanlarındaki bu zararlı tırtıldan kurtulmak için bu kurtçukları toplayarak bir alışveriş poşetine doldurunca büyük bir keşif yaptı.
Tırtıllar poşeti yiyerek delik yapıp dışarı çıkmıştı.

Bunun ardından İspanya’nın Cantabria Biyotıp ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nden (CSIC) Bertocchini, Cambridge Üniversitesi Biyokimya Bölümü’nden meslektaşları Paolo Bombelli ve Christopher Howe ile birlikte bir deney yapmak için işbirliği yaptı.

Yüz civarında balmumu solucanına İngiltere’de bir süpermarketten plastik torbalar verildi. Delikler sadece 40 dakika sonra ortaya çıkmaya başladı ve 12 saat sonra plastik kütlesi 92 mg’lık bir azalma oldu.

Bilim adamları, bozulma oranının diğer yeni keşiflere kıyasla son derece hızlı olduğunu ve plastik yiyen bakteirlerin mesela günde sadece 0,13 mg oranında biyodegradasyon yapabildiğini belirttiler.

Current Biology dergisinde yayınlanan çalışmanın ilk yazarlarından Cambridge’in Paolo Bombelli, “Bu kimyasal proses için tek bir enzim sorumluysa, biyoteknolojik yöntemler kullanarak büyük oranda üremesi sağlanmalıdır” dedi.
“Bu keşif, depolama sahalarında ve okyanuslarda biriken polietilen plastik atıklardan kurtulmak için önemli bir araç olabilir.”
Polietilen ambalajlamada büyük oranda kullanılır ve Avrupa çapında plastik ürünlere yönelik toplam talebin % 40’ını oluşturur – burada depolama alanlarında% 38’e kadar plastik atılır. Dünyadaki insanlar her yıl bir trilyon plastik torba kullanıyorlar.
yöntemdir.

 
Balmumu solucanlarının büyüdüğü balmumu, çok çeşitli lipid bileşikleri karışımından oluşur: yağlar, yağlar ve bazı hormonlar da dahil olmak üzere canlı hücrelerin yapı bloğu molekülleri. Ancak bizim anlıyacağımız şekilde ifade edersek arı kovanındaki balmumu bir tür doğal plastik. Yani aynı yapıda aynı türden bir madde.

Bal mumu biyodegradasyonunun moleküler ayrıntıları daha fazla araştırmayı gerektirirken araştırmacılar, balmumu ve polietilen sindirim sisteminin benzer türde kimyasal bağları parçalamayı içerdiğini söylüyor.

Şu an bilim adamları bu tırtılın midesinde gerçekleşen tepkimeyi inceliyerek bu sindirimi nasıl yaptığını anlama peşinde. Ardından okyanuslarımızdaki devasa plastik kirliliğine bir dur diyebilmeyi umuyoruz.

Kaynak

Yorumlar

yorum