Menu

Yokluk içinde arka bahçesinde uçak yapan bir çocuk.

George Mel çocukluğundan beri uçmayı hayal ediyordu, ancak babasının vefatından sonra okulunu ve pilot olabilme şansını bırakmak zorunda kalmıştı. Bunun yerine evinin arka bahçesinde bir uçak yaptı, ve ülkesinin hava kuvvetlerini etkileyerek onlardan iş teklifi aldı.
The-plane-builder-618x250
“Gençliğimden beri uçak mühendisi olma isteğim vardı” dedi George Mel. Kendisi 23 yaşında, ve Juba, Güney Sudan’ın başkentinde yaşıyor.

“Bir uçak yapmak istedim, küçükken uçmaya çalıştım, perdeleri metalin üzerine koyup kanat oluşturup çatıya çıktım. Kuş gibi uçup uçamayacağımı görmek istedim ancak düştüm ve neredeyse ayağımı kırdım.”

İlk hayal kırıklıklarına rağmen uçuş hakkında öğrenebileceği herşeyi öğrenmek için yola çıktı. Lise için Uganda’ya taşındı, ancak 2011’de finallerine hazırlanırken babası vefat edince okul parasını karşılayamaz duruma geldi. Okulu bırakıp eve dönmekten başka şansı kalmamıştı.

“Okula gitmediğim için çok fazla vaktim oldu” dedi. Beynim keşfetmek için özgür kaldı, hiç oturmadım ve hayallerime odaklanıp keşfetmeye başladım.
The-plane-builder-4
Juba’nın metal dükkanlarını sürekli gezerek aliminyum hava çerçevesi ve 2 küçük petrol motorunu ithal ederek parçaları biraraya getirdi. Pilot koltuğu için bahçe sandalyesi kullandı. 2013 yılında iç savaş çıktığında ve oturduğu eve silah sesleri geldiğinde bile bu çalışmasını bırakmadı. “Birçok insan buraları terketti ancak ben hiçbir yere gitmedim. Nereye gideceğimi bilemedim bu nedenle kendi işime konsantre oldum.”

Mel’in araştırma merkezi kendi odası. Yatağı uçak parçalarıyla iç içe. Uçağın parçalarını evine bile gizlice sokmak zorunda kalmış, çünkü ailesi görürse ona parasını ziyan ettiğini söylüyorlarmış. Ancak en sonunda yaptığı içi Sudan hava kuvvetlerine götürdüğünde etkilenip ona IT departmanında bir iş vermişler.
The-plane-builder-2
Şu an uçak mühendisliği konusunda bir burs almayı umuyor.

Bu arada uçağını hiç uçuramadığını belirtelim. Çünkü arka bahçesinde pist yok. Ancak imkan verilse uçurabileceğinden emin.

Kaynak

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *