Menu

VİDEO: Bu adam plastiği yaptığı bu cihazla petrole dönüştürüyor

PlasticOil_1024
Bu video, youtube’da Ichini Shichi tarafından yüklenmiş, ve sürpriz bir şekilde basitçe plastik atıkları petrole dönüştürüyor. Videoda görünen Japon adam plastik şişe, poşet ve kapları makinaya bastırıyor ve düğmeye basınca dizel, kerosen ve benzin çıkıyor. Bu o kadar kolay oluyor ki insan acaba neden hep bunu yapmadığımızı düşünüyor.

Aslında bunun bir sebebi var. Bu proses anhidroz piroliz adıyla biliniyor, ve her ne kadar basit gibi görünse de çok efektif bir süreç değil. Çünkü ürettiğinden daha çok enerji kullanıyor.

Ancak bu tamamen anlamsız bir işlem demek değil. Çevresel olarak baktığımızda, plastiğin yeniden dönüşümü onu petrole çevirmekten çok daha verimli. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi çevrede çok ama çok fazla atık plastik var ve bunlar yeniden dönüştürülmemiş olarak doğayı kirletiyor. Bu durumda piroliz bu atıkları çöp olarak tepelere dönüştürmekten yada denizlere dökmekten çok daha mantıklı bir seçenek sunuyor.

Piroliz termokimyasal olarak atığı 350 derece santigrattan daha yüksek ısılarda parçalarına ayrıştırarak çalışıyor. Bu fiziksel olarak bir objeyi sadece eritmekle kalmıyor onun kimyasal yapısını da değiştiriyor ve eğer bu madde plastik atık ise bunu kaynayan bir sıvı ve gaza dönüştürüyor.

Oluşan gaz makinadan çıkarken ayrı bir kaptaki çeşme suyu ile dolu olan hazneye olaşıyor ve orada soğuyarak petrole dönüşüyor. Bu petrol geleneksel dizelden daha yüksek ketan değeri ve daha düşük sülfür içeriyor. Bu şekilde yakılabilir ya da daha fazla işleme tabi tutulup benzin, kerosen ya da direkt olarak arabanıza koyabileceğiniz bir yapıya dönüşebilir.

Ve işte karşınızda plastiğin tamamlanmış hayat-döngüsü. En enerji-verimli proses olmayabilir ancak 1 kg plastik yaklaşık 1 litre petrole dönüşüyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *