Menu

SEYRET: Evinizde yapabileceğiniz güneş enerjisi ile çalışan bu fırın deniz suyunu tatlı suya çeviriyor, kendi kendine hem de.

eliodomestico
Yüksek lisans öğrencisi olan İtalyan tasarımcı Gabrielle Diamanti seyahatleri sırasında Dünya’nın çeşitli bölgelerinde su problemini gördü ve bu bir anlamda onu büyüledi. Tasarımcı olarak yeteneklerini kullanarak tatlı suyu bulamayan insanlar için fark yaratacak olan bir tasarım geliştirdi. Eliodomestiko açık kaynaklı bir tasarım, aslında bir anlamda bir güneş sobası, fakat iyi düşünülmüş detayları sayesinde kıyı bölgelerinde tatlı su üretmek için çözüm olabilir.

Teknoloji her zaman karmaşık olmak zorunda değildir, bazen en basit malzemeler ve konseptler en iyisidir. Eliodomestiko ters çevrilmiş bir kahve makinasını andırıyor ve bu yapı sayesinde suyu arıtıyor. Seramik fırında üç ana kısım var. Üstteki siyah kaba tuzlu su konuyor. Güneş tuzlu suyu ısıtarak buhara çeviriyor ve basınç ta bu buharı bir borudan orta kısma gönderiyor. Burada yoğunlaşan buhar damlalar halinde en alttaki üçüncü kısımda toplanıyor.

Fırın günde 5 litre tatlı su üretebiliyor.

Bu dizayn 120 ytl’ye üretilebilir. Ayrıca en alttaki kısım insanların kafalarının üzerinde taşıması için tasarlanmış.

Güneş ile böyle tatlı su üretmek Dünya’da eskiden beri kullanılan ve bilinmekte olan bir teknoloji olsa da, şu ana kadar hastahaneler, ya da kasabalar gibi hep çok daha büyük sistemlerde uygulanmış. Diamanti’nin geliştirdiği açık kodlu bu proje aynı teknolojiye bireylerin de kolay kullanımlı bir şekilde erişmesini sağlıyor.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *