Menu

Sadece akıllı insanların ev kiralarken/satın alırken uyguladığı 34 şey.

yilbasi-gecesi-icin-gunluk-ev-kiralama-1387787168
Bunların hepsini kim yapacak arkadaş demeyin. Daha sonra başınız ağrısın istemiyorsanız yıllarca edinilmiş bu tecrübelerden yararlanın.

 1. Cep telefonu iyi çekiyor mu kontrol etmek.

 2. Dolapların üstünde böcek, fırının arkasında kaka. Eğer duvarların tavanla buluştuğu köşelerde kırmızı/kahverengi lekeler varsa tahtakurusudur. Eğer süpürgelik civarında beyaz toz çizgisi varsa hamamböceği olabilir, yada tahtakurusu ilacıdır. Buzdolabı, fırın gibi yerlerin arkasındaki beyaz toz borik asit olabilir, ki bu hamamböceklerine karşı kullanılır. Ayrıca kahverengi yada güneş yanığı rengi krem de hamamböcekleri için kullanılır.

 3. Fırının altındaki ve mutfak çekmecelerini kontrol etmek.

 4. Soğukta, sıcakta ve her ikisinde birden su basıncını kontrol etmek. Ve sıcak akması için ne kadar süre gerekiyor buna bakmak.

 5. Soket test edici getirmek ve tüm soketleri kontrol etmek. Her odada yeterli elektrik soketi olduğuna emin olmak.

 6. Komşulara bina, cadde, komşular hakkında en kötü şeyleri sormak.

 7. Taşınacağınız evi görmeyi istemek. Aynı olduğunu söyleseler bile başka bir evi kabul etmemek. Eğer size taşınacağınız evi göstermeyi istemiyorlarsa şüphelenmek.

 8. Ayrılmış araba park yeri var mı bunu kontrol etmek. Kaç ziyaretçi gelebilir ve bu yeterli mi? Cuma/Cumartesi gecesi yada başka bir akşam herhangi başka boş yer var mı? Eğer bir başkası kendi yerinize park ederse ne olur?

 9. Trafik saatinde bölgede araba sürmek.

 10. Yürüme mesafesinde neler olduğunu araştırmak? (yemek, bar, alışveriş merkezi gibi)

 11. Birden fazla evi geziyorsanız hepsinin resimlerini çekmek. Sonradan karşılaştırma şansınız olur. Ve karar verdiğiniz zaman resimlerin üzerindeki tarihi belirlemek ve evsahibine yazılı olarak herhangi bir hasar varsa bildirmek. Ki sonradan siz suçlanmayasınız.

 12. Kiranın şartları konusunda tamamen net olduğunuza emin olmak, elektrik su ve doğalgazı sizin ne şekilde ödeyeceğinizi anlamak.

 13. Arabanızı sürerken civardaki arabaların tiplerini kaydetmek. Eğer sizin arabanızdan farklı sınıfta arabalarsa büyük ihtimalle yeni komşularınızın hayat standardı sizinkinden farklı olabilir.

 14. Pizza ısmarlamak ve hava karardıktan sonra getirip getirmediklerine bakmak. Eğer getirmiyorlarsa bulunduğunuz mahalle pek güvenli olmayabilir.

 15. Yeterli bir internet servis sağlayıcı olduğuna emin olmak.

 16. Tecrübeli bir ev sahibi her zaman tecrübesiz bir ev sahibinden daha iyidir.

 17. Isıtma ve klima için bir fikir edinmeye çalışmak. Benzer evlerde yaşayanlara ısıtma/soğutma’nın maliyetini komşulara sormak.

 18. Evsahibini google’da araştırmak.

 19. Yüksek ısıtma parası ödemek istemiyorsanız pencerelerin çift camlı olduğunu kontrol etmek. Pencereler kolay açılıp kapanıyor mu?

 20. Eğer mümkünse çevredeki suç istatistiklerini araştırmak. Polise son 6 ayda mahalleden herhangi bir olay olup olmadığını sormak.

 21. Akşam saat 10’da, gece 2’de civarda arabanızı sürmek. Ne tip aktiviteler oluyor, özellikle cuma/cumartesi geceleri. Akşam 8’de civarda yürümek.

 22. Küf kokusuna karşı dikkatli olmak. Su hasarına işaret ediyor olabilir. Eğer air freshener spreyi çok kullanıldıysa bunu gizlemek için kullanılmış olabilir.

 23. Bütün lavabo ve küvetleri doldurmak. Ardından boşaltmak, ve tuvaletlerin sifonunu çekmek.

 24. Elektrikçi, muslukçu gibi servisleri kim yapıyor bunu öğrenmek. Acil bir durumda kimi aramanız gerektiğini evsahibine sormak.

 25. En yakındaki benzin istasyonunu öğrenmek.

 26. Kiracı olarak sorumluluklarınızı kontrol etmek. Eve taşındıktan sonra ev sahibi sizi tıkanan tuvalet, böcek istilası gibi şeyleri ödemeye zorlayabilir.

 27. İyi giyinmek ve kirada indirim istemek.

 28. Eğer emlakçı yada ev sahibi size bir şeyi yapacağına söz verdiyse, eve taşınmadan önce yazılı hale getirilmelidir. Aksi takdirde kabul etmeyin.

 29. Evde yeterli dolap olduğuna emin olmak.

  1. kattaki evler hırsızlar için girmesi en kolay evlerdir. Bu nedenle en kolay soyulurlar.
 30. Genelde ev sahibinizle aynı binada yaşamak iyi bir fikir değildir. Eğer binada yaşayan diğer kiracılar sizi temin etmiyorsa.

 31. Sigara, ev hayvanları, ses ve ziyaretçiler konusundaki kuralları öğrenmek.

 32. Eğer kiradan vazgeçtiğiniz durumda bunun sonuçları ve seçenekleriniz nelerdir?

 33. Binadaki ortalama kira süresi nedir? Eğer insanlar uzun süre yaşamıyorsa bu kötüye işarettir.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *