Menu

Okul parasına parası yetmeyen genç, evde kendi kendine internet ve youtube’dan öğrenerek Oxford Üniversitesi’ne girdi.

Maan-Al-Yasiri-e1439994488331-300x300
Ailesinin Dubai’deki çok büyük meblalar tutan okul parasına gücü yetmeyen genç, evinde çevrimiçi dersler ve youtube ile kendisini eğiterek Oxford’a girdi. Maan Al-Yasiri adındaki 18 yaşındaki genç 11 ay boyunca her gün saatler boyunca ders kitaplarını internet üzerinden okuyup eğitimsel videoları youtube kanalından seyrederek Dubai’nin fakir mahallesi sayılan Deira, Abu Hail’deki odasında sınavlara hazırlandı.

Genç şu an bayram ediyor çünkü Oxford’daki Brasenose Kolejinde tarih ve politika okumak üzere okula kabul edildi. Eylülde yeni okuluna başlayacak.

“Her gün sekiz saati ders kitapları, ve youtube videoları ve de okulda okuyan arkadaşlarımla buluşup onlarla öğrendiklerimi tartışarak harcadım.” diyor Al-Yasiri. “Kendimi ulaşabildiğim her bilgiyi öğrenerek hazırladım. Öğretmenim yoktu, ailemin okul ücretine ödeyecek paraları yoktu. Bu nedenle iş başa düştü.”

Al-Yasiri aslında Suriye doğumlu. Ailesi Saddam Hüseyin döneminde Irağa kaçmak zorunda kalmış. Üç amcası Saddam Hüseyin tarafından öldürülmüş. 2003 yılında İngiltere’ye taşınan Al Yasiri eğitiminin büyük kısmını burada tamamlamış.

Ancak eylül 2012’de ailesi Dubai’ye taşınıp, annesi yeniden evlenince Sharjah’daki bir okula devam etmek zorunda kalmış. 2014 yılında ailesinin artık eğitimine parası yetişmeyince de okulu bırakmış. Bir yıl boyunca GCSE sınavına hazırlanıp bu sınava girerek A sınıfı bir derece almış.

A sınıfı derecesiyle Oxford’a başvurduğunda önce kabul ofisi ile görüşme alamamış. Ancak Viktorya okulundaki öğretmenlerinden birisi onun adına okulla temasa geçip sınava girdiği ve hazırlanırken karşılaştığı zor koşulları anlatınca Oxford Üniversitesi’nden bir görevli kendisiyle temasa geçerek görüşmeye çağırmış. Ardından da Al-Yasiri bu 900 yıllık kurumda eğitime kabul edilmiş.

Brasenose Kolejinin ünlü mezunları arasında şu anki İngiliz Başbakanı David Cameron da bulunuyor. Al Yasiri bu eğitimin ona iyi bir hukuk ya da finans vermesini ümit ediyor.

Kaynak

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *