Menu

Yeni keşfedilen Fenerli Ninja Köpekbalığı’na merhaba deyin.

ninja_shark
Yeni keşfedilen Fenerli Ninja Köpekbalığı’na merhaba deyin. Çok garip bir tür. Bilim adamları Köpekbalığının Fenerbahçe’ye gönülden bağlı olduğunu tespit etmiş bu nedenle Fenerli adını vermişler.

Şaka şaka, bu köpekbalığı derinlerde saklanıyor ve siyah cildi karanlıkla iç içe geçmiş durumda. Ancak bazı durumlarda parlıyor. Bu nedenle fener taşıyormuş gibi olduğu için Fenerli adını vermişler.

Pasifik Araştırma merkezi tarafından keşfedilen bu köpekbalığı, Moss Landing, Kaliforniya’da bulunmuş. Latince adı Etmopterus Benchleyi. (Jaws yazarı Peter Benchley’e ithafen). Ancak diğer ismi araştırmacı Vicky Vasquez’in kuzenleri tarafından verilmiş. Dört kuzenin yaşları 8 ile 14 arasında, ve süper ninja köpekbalığı’nı önermişler, ancak Hakai dergisine göre sonradan ismi küçültmüşler.
ninja-lanternshark-shark
Yarım metre boyunda olan bu köpekbalığı, orta Amerika’nın Pasifik sahiline yakın bir noktada yaklaşık 1000 metre derinlikte yaşıyor. Vasquez’e göre karanlık ve parlak yapısı avının üstüne çökmede bu köpekbalığına bir avantaj sağlıyor.

Okyanus bilimi vakfi’nin dergisinde yayınlanan keşif Dünya üzerindeki bildiğimiz köpekbalığı türlerine bu türü ekledi.

Yorumlar

yorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *